XV Lubońskie Dyktando „Złote Pióra” 2017

28.04.2017 r.

27 kwietnia odbyło się XV Lubońskie Dyktando „Złote Pióra” 2017. Imprezę objęła patronatem honorowym Burmistrz Miasta Luboń Pani Małgorzata Machalska. Autorem tekstu i przewodniczącym jury był Profesor Jarosław Liberek z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Do tegorocznej ortograficznej rywalizacji zgłosiły się 23 drużyny: 11 w Kategorii SENIOR, 4 w kategorii JUNIOR GIMNAZJALISTA, 8 w kategorii JUNIOR SZKOŁY PODSTAWOWE. Wśród nich były zespoły: Urzędu Miasta Luboń (z Panią Burmistrz), Lubońskiego Uniwersytetu III Wieku, Biblioteki Miejskiej, Lubońskiej Policji, Petanka, Pracownicy Gimnazjum nr 2 w Luboniu, Rada Rodziców w Gimnazjum nr 2 w Luboniu, Pracownicy ZS w Tulcach, Szczep ZHP Żabikowo, „Antoninek”, „Złote Przepióry”, Gimnazjum nr 1 w Luboniu, Gimnazjum nr 2 w Luboniu, Gimnazjum w Komornikach, Gimnazjum w Tulcach, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4 w Luboniu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Puszczykowie, Szkoła Podstawowa w Tulcach, Szkoła Podstawowa nr 87 w Poznaniu. Tym razem bohaterem tekstu Dyktanda był agromeliorant Zachariasz urodzony na Przylądku Dobrej Nadziei, posiadacz superwypasionego porsche, który na Ziemi Baffina poznał cud-kobietę. Piszący musieli przypomnieć sobie pisownię m.in. wyrazów: aikido, dżiu-dżitsu, Praga-Północ, bażanty, bażyna, brzana, PEN Club, czerwonobułane chabety, batożyć... Prace tradycyjnie sprawdzali Profesor Liberek oraz Panie Polonistki z lubońskich szkół. W tym czasie uczestnicy imprezy obejrzeli występ w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 (przygotowany przez p. Ilonę Walkowiak). Wspaniale zaprezentowali się: Zuzia Maciejewska i Olek Mieszała jako prowadzący, Gosia Wojsz jako Klara i Janek Rumiński jako Papkin z „Zemsty”, Martyna Malinowska- gra skrzypcach, Lidia Wysocka – śpiew i gra na pianinie oraz Magda Paradowska, Gosia Wojsz, Zosia Kaczmarek, Martyna Malinowska, które recytowały wiersze Agnieszki Osieckiej. Na końcu wystąpiła taneczna grupa TWISTER z Poznania. Stresujące oczekiwanie na wyniki osłodził wszystkim przepyszny tort w kształcie słownika ortograficznego. Wreszcie uroczyście ogłoszono wyniki. W kategorii JUNIOR SZKOŁY PODSTAWOWE pierwsze miejsce zajęły Szkoła Podstawowa nr 1 w Luboniu oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Puszczykowie (miejsce ex aequo przyznano po pozytywnym rozpatrzeniu odwołania), drugie- Szkoła Podstawowa w Tulcach. W kategorii JUNIOR GIMNAZJALISTA zwyciężyło Gimnazjum nr 2 w Luboniu smileysmiley (w składzie: Julia Lasecka, Zuzanna Gawrysiak, Julia Pachocka, Julia Brauza - BRAWO!!!!!), miejsce drugie zajęło Gimnazjum w Tulcach. W kategorii SENIOR najlepsza okazała się drużyna Biblioteki Miejskiej w Luboniu, na drugim miejscu była Lubońska Petanka. Gratulujemy wszystkim zespołom: wiedzy, ambicji i chęci sprawdzenia swoich umiejętności. Dziękujemy za udział w XV Lubońskim Dyktandzie i zapraszamy za rok!

Serdecznie dziękuję naszym Uczniom, którzy wystąpili w programie artystycznym oraz Paniom, które przyczyniły się do zorganizowania i przeprowadzenia imprezy: p.Katarzynie Pilarskiej, p.Barbarze Małeckiej, p.Małgorzacie Wagner, p.Ilonie Walkowiak. p.Kamilli Ciemny, p.Katarzynie Jóźwiak, p.Magdalenie Głowackiej, p. Anecie Łukomskiej, p. Elżbiecie Sobczak, p.Dorocie Mucha. Dziękuję reprezentacji Rady Rodziców: p.Elżbiecie Damulis, p.Ewie Godera, p.Agacie Kamińskiej-Banaszak i p.Monice Stróżyńskiej oraz pracownikom G2, którzy pisali Dyktando: p.Justynie Szczodrak, p.Anecie Łukomskiej, p.Agacie Sajnaj i p.Krzysztofowi Dzydzanowi.
Dziękuję także naszym specjalistom ds. nagłośnienia – Mikołajowi Rajek i Kacprowi Kamińskiemu oraz wszystkim Uczniom, którzy pomagali przy "kawiarence" oraz witali gości: Zuzi Kopyckiej, Natalii Rudzińskiej, Weronice Paluszczak, Agacie Barej, Paulinie Szczeszek, Natalii Kaczmarek, Weronice Stercel, Marynie Koćmierowskiej, Magdzie Skorlińskiej, Gabrielowi Andzińskiemu, Patrykowi Łukaszewskiemu i Norbertowi Malinowskiemu.

Jolanta Walczak