XIV Lubońskie Dyktando "Złote Pióra" 2016

22.04.2016 r.

21 kwietnia odbyło się XIV Lubońskie Dyktando „Złote Pióra” 2016. Imprezę objęła honorowym patronatem Burmistrz Miasta Luboń p. Małgorzata Machalska. W tegorocznej ortograficznej rywalizacji wzięło udział 16 zespołów w kategoriach: JUNIOR, JUNIOR GIMNAZJALISTA i SENIOR. Autorem tekstu Dyktanda był tradycyjnie dr hab. Jarosław Liberek, pracownik naukowy Instytutu Frazeologii i Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym razem uczestnicy musieli poprawnie zapisać humorystyczną historię o pewnym kędzierzawo-ryżawym Edku z Koziej Wólki, któremu wydawało się, że jest chorążym Eberhardem, Niemcem z Badenii-Wirtembergii. Wszyscy podeszli do zadania z ogromnym zaangażowaniem! Prace sprawdzali nauczyciele języka polskiego z lubońskich szkół pod kierunkiem p. Jarosława Liberka. Okazało się, że zwycięzcami zostały zespoły: Stowarzyszenie Lubońska Petanka (kategoria SENIOR), Szkoła Podstawowa w Tulcach (kategoria JUNIOR) oraz Gimnazjum w Tulcach (kategoria JUNIOR GIMNAZJALISTA). Laureaci otrzymali statuetki, pióra Parker oraz pamiątkowe gadżety Miasta Luboń.

Czas oczekiwania wypełnił bardzo ciekawy występ naszych gimnazjalistów przygotowanych przez polonistkę p.Annę Wodzyńską-Skotarczak. Uczniowie zaprezentowali fragment „Zemsty” Aleksandra Fredry oraz utworów literackich, w których pojawia się motyw listu. Podczas przerwy poczęstowaliśmy gości pysznym tortem w kształcie słownika ortograficznego sfinansowanym przez Urząd Miasta Luboń, a młodsi uczestnicy „Złotych Piór” skosztowali jogurtów od sponsora - restauracji McDonald’s.
Serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom, które zmierzyły się z tekstem XIV Lubońskiego Dyktanda. Zapraszamy wszystkich za rok!
Dziękuję naszym wspaniałym uczniom, którzy przyczynili się do organizacji imprezy. Byli to: konferansjerzy Alicja Malujda 2c i Błażej Lechna 2g, występujący w przedstawieniu: Kamil Glapa 1b, Paweł Urbański 1b,  Zofia Galant 1b, Oliwia Kliks 1b, Marianna Kubicka 1b, Julia Kwiatkowska 1b, Sandra Świerkowska 1b, Julia Brauza 1g, Wojciech Gruszczyński 1g, Tymoteusz Jurewicz 1g, Kornelia Szafczyk 1g, Martyna Michalak 1g, Lidia Wysocka 1g, Zuzanna Rybak 1g, Grzegorz Smoczyk 1g, Maks Mazurczak 1g, Klaudia Ziomek 3h; nagłośnienie: Mikołaj Rajek 1g, Jakub Sikora 3e i Marcin Marciniak 3e; kawiarenka i sprawy organizacyjne: Marianna Klecz  3e, Weronika Nowak 3e, Marysia Laskus  3h, Julia Ogonowska 2e, Martyna Ogonowska 2e, Wiktoria Bauma 2e, Zuzia Oleszak 2e, Zuzia Kmiecik 2c, Natalia Kołtun 2c, Weronika Karwatka 2g, Julia Jędrzejewska 2g, Alicja Kapsiak 2h, Zuzia Majchrzycka 2h, Patrycja Kubka 2h, Marysia Klimczak 2h, Szymon Małecki 3e.

Jolanta Walczak