WYJĄTKOWY DZIEŃ MUZYKI

1.10.2013 r.

1.10 świętujemy Dzień Muzyki. W tym roku p. Dorota Mucha zaskoczyła młodzież niezwykłym pomysłem.  Wcześniej zapowiedziała:  „Będzie małe zawirowanie muzyczne”.  Już od pierwszej lekcji nasi uczniowie dostrzegli wystawę, na której widniały stroje ludowe, plansze przedstawiające rozwój instrumentów smyczkowych oraz rodzinę fletów podłużnych. Ciekawostką były wyeksponowane piszczałki organowe wykonane z cyny. Podczas dużej przerwy prezentowano brzmienia różnych instrumentów: saksofonu, altówki, wiolonczeli, flażoletu. Odbyła się również prezentacja wokalna w wykonaniu uczennic z klasy trzeciej uczących się śpiewu na zajęciach artystycznych. Ciekawostką jest to, że każdy miał okazję z bliska zobaczyć i dotknąć te instrumenty, a także dowiedzieć się o ich budowie. Nasi goście opowiadali różne ciekawostki, np.: Dlaczego saksofon należy do grupy instrumentów dętych drewnianych, choć zbudowany jest z metalu. Czym różnią się skrzypce od altówki? Do czego służy nóżka w wiolonczeli?  Jaką skale posiada flażolet? Naszą szkołę odwiedzili przedszkolacy. To dla nich grupa uczniów pod opieką p. Doroty Muchy przygotowała audycję muzyczną pt. "Śpiew jak mowa". Podczas audycji zaprezentowano m.in. wiersz  „Lokomotywa”  J. Tuwima. Dzieci zaproszone zostały przez młodzież do ćwiczeń wokalnych, które prowokowały je do śmiechu. Audycja zakończyła się wspólnym wykonaniem popularnych wyliczanek. Na zaproszenie dyrekcji odwiedził nas także p. Andrzej Zujewicz.  Poprowadził on miniwarsztaty w zakresie rejestracji dźwięku. Niezwykłe rzeczy działy się też na lekcji muzyki. Klasa 1 b zbudowała ekologiczne instrumenty - bębny. Stały się one intrygującym elementem dekoracji mieszczącej się w holu. Tam również  prezentowane były dwa popiersia największych polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. To właśnie takie „zawirowanie muzyczne” działo się w naszej szkole pierwszego października. A wszystkiemu winna jest nauczycielka muzyki - pani Dorota.

G2