Wycieczka klas 6b i 5a do Trójmiasta i na Hel.

14.06.2018 r.

W dniach 28-30.05.br obie klasy, pod opieką swoich wychowawców i asystentów wychowawców spędziły na wybrzeżu. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu a następnie Fokarium, prowadzone przez Uniwersytet Gdański, uczestniczyli przy karmieniu zwierząt oraz wysłuchali bardzo interesującego wykładu o życiu tych morskich zwierząt. Drugiego dnia uczestnicy wycieczki gościli w Centrum Nauki EKSPERYMENT w Gdyni, gdzie brali udział w ciekawych zajęciach naukowych( rozwiązywanie łamigłówek matematycznych i łamanie szyfrów) a następnie obejrzeli bardzo przydatną, w dalszym toku nauki, ekspozycję. Między innymi mogli poćwiczyć jazdę wózkiem inwalidzkim i zrozumieć trudności z tym związane, posiedzieć w symulatorze samochodu i zobaczyć, co widzi i jak zachowuje się na drodze nietrzeźwy kierowca, poleżeć i odpocząć na wyspie relaksu, zrozumieć działanie i budowę różnych układów ludzkiego ciała, różnych praw fizycznych, zobaczyć swój wizerunek za 50 lub więcej lat i wykonać wiele innych zachwycających aktywności. Po południu udaliśmy się do Sopotu i spędziliśmy trochę czasu na molo i nad morzem. Dopisywała nam słoneczna, gorąca pogoda. Trzeciego dnia byliśmy w Gdańsku- obejrzeliśmy Stare Miasto z fontanną Neptuna, Dworem Artusa i  słynną bursztynową ulicą Mariacką oraz spędziliśmy kilka godzin w Muzeum II Wojny Światowej. Odbyliśmy tam ciekawą lekcję w  mieszkaniu państwa Jankowskich w Warszawie. Właściwie była to taka podróż w czasie. Mieszkanie to oglądaliśmy w kilku odsłonach: na początku wojny we IX 1939 roku, po wybuchu powstania w getcie w IV 1943 roku,po wyzwoleniu Warszawy w I 1945 roku. Mogliśmy obserwować członków tej rodziny, ich losy, zmianę sytuacji materialnej, rodzinnej, sąsiedzkiej, obejrzeć wiele szczegółów dotyczących życia w trakcie okupacji niemieckiej. Niezwykłe przeżycia. Przeszliśmy się też ulicą Warszawy w okresie dwudziestolecia a następnie zobaczyliśmy ruiny tej samej ulicy, z radzieckim czołgiem, tuż po zakończeniu wojny .To muzeum zrobiło na nas naprawdę duże wrażenie. Popołudnia i wieczory spędzaliśmy w pensjonacie MAJ na Rozewiu- miejscu  bardzo atrakcyjnym dla młodzieży. Było tam miejsce do gry w siatkówkę, plac zabaw, podłoga do tańca i miejsce na ognisko oraz  kociołek, w którym gospodarz ugotował, specjalnie dla nas warzywną zupę kaszubską. Wieczorem chodziliśmy też na spacer nad morze. Zintegrowani, pełni wrażeń i pozytywnych emocji  powróciliśmy do domu.

Katarzyna Jankowska-Kostrzewa