WYCIECZKA DLA ZWYCIĘZCÓW KONKURSU "DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI"

21.09.2013 r.

20 września 2013 r. osoby wyróżnione w konkursie „Drugie życie śmieci”, organizowanym przez Urząd Miasta Luboniu, wyjechały  na wycieczkę do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Czempiniu. Uczniom towarzyszyła opiekunka – nauczycielka, która przygotowała uczestników do konkursu - p. Joanna Taberska. W firmie „Selekt” zobaczyliśmy  halę przyjęć odpadów plastikowych, papierowych, szklanych. Śmieciarki przywożące odpady są ważone przy wjeździe. Obejrzeliśmy sposób sortowania odpadów PET. Tę prace wykonują ręcznie ludzie. Na przesuwającej się taśmie oddzielają od siebie kolorowe oraz białe butelki po wodach mineralnych, plastikowe opakowania po detergentach, zużyte reklamówki i inne wyroby z tworzyw sztucznych. W osobnych boksach składowane są odpady niebezpieczne: stare telewizory, lodówki, monitory, komputery, kosiarki, radia, odkurzacze oraz przeterminowane lekarstwa. Dzięki segregacji wstępnej dokonywanej w naszych mieszkaniach, w firmie „Selekt” praca przebiega sprawniej i wiele odpadów trafia do recyklingu.

Julia Bandosz