World Press Photo oczami uczestników warsztatów dziennikarskich

31.05.2014 r.

Pod koniec maja obejrzeliśmy w  Centrum Kultury Zamek wystawę World Press Photo. Ekspozycja ta jest wynikiem konkursu, w którym międzynarodowe jury przyznaje nagrody autorom najlepszych fotografii prasowych w kilku kategoriach: sprawy współczesne, życie codzienne, osobliwości sportu, portrety uchwycone, wiadomości, wydarzenia sportowe, przyroda oraz portrety pozowane. W tym roku nagrodzono 53 fotografów z 25 krajów. Jedna z wyróżnionych prac uzyskała tytuł „zdjęcie roku”. W pierwszym pomieszczeniu dostrzegliśmy zwycięskie zdjęcie zatytułowane ”Sygnał”, którego autorem jest amerykański fotograf John Stanmeyer. Mogliśmy również zobaczyć nagrodzone prace polskich uczestników konkursu. Wyjazd ten dostarczył nam wielu pozytywnych wrażeń. Obejrzane fotografie skłoniły nas do refleksji nad życiem i otaczającym światem. Była to doskonała okazja do zapoznania się z zarówno z rolą obrazu w mediach, jak i specyfiką pracy fotoreportera. 


A to komentarze uczestników wycieczki po obejrzeniu ekspozycji:
Duża część fotografii nagrodzonych w tegorocznej edycji World Press Photo przedstawiała tragedie, które dotknęły świat. Wśród nich moją uwagę przyciągnęły zdjęcia Robina Hammonda ukazujące zaniedbanych podopiecznych prowizorycznego szpitala psychiatrycznego. Na dłużej zatrzymałam się również przy portrecie zbiorowym autorstwa Brenta Stirtona, który sfotografował niewidomych chłopców dotkniętych albinizmem. W tej pracy szczególnie spodobał mi się dobór kolorystyczny oraz kompozycja zdjęcia. Nie ulega wątpliwości, że laureaci reprezentują niezwykle wysoki poziom, a poruszane w ich pracach problemy nie powinny pozostać niezauważone. 
Iga Skrzypczak, kl. 3a 
Bardzo podobała mi się wystawa World Press Photo 2014. Zdjęcia tam pokazane, czyli te wysoko nagrodzone, wykonano bardzo profesjonalnie. Te pozowane zostały ciekawie zaaranżowane, niektóre zaś były niesamowitymi, przypadkowymi ujęciami. 
Weronika Wąsiewicz 3 b 
Urzekło mnie zdjęcie  Bruna D’Amicisa, które przedstawia udomowionego za młodu  dorosłego fenka przywiązanego w jakiejś jaskini. Fotografia zdobyła nagrodę w kategorii przyroda - zdjęcia pojedyncze. 
Karolina Kłusek 3B 

Najbardziej podobało mi się zdjęcie Chrisa McGratha. Przedstawia ono spustoszały obszar środowych Filipin po tajfunie, który nastąpił 8 listopada. Na fotografii widać ogrom zniszczeń. 
Maja Marciniak 3c 
Na wystawie World Press Photo byłam po raz pierwszy i z wielką chęcią obejrzę kolejne. Najbardziej spodobały mi się zdjęcia autorstwa Steave'a Wintera, Marcusa Bleasdale'a, Kunronga Chena oraz Ezra'y Shaw. 
Paulina Sokowicz 2 d 

Weronika Kubiak 3c
Uczniowie