Wieczór z poezją Juliana Tuwima

11.12.2013 r.

Kończący się rok 2013 był poświęcony Julianowi Tuwimowi i Witoldowi Lutosławskiemu. Biblioteka Szkolna Gimnazjum nr 2 postanowiła uczcić poetę, poświęcając mu konkurs cykliczny. Trwał on cztery miesiące, polegał na znalezieniu odpowiedzi na pytania związane z Tuwimem. Dnia 11.12.2013 r.podczas wieczoru poetyckiego nastąpiło jego rozstrzygnięcie. Nagrodzeni zostali: Patrycja Kowalska z kl. IIa, Marta Bendowska z kl.Ic, Damian Grześ z kl. IIIa, Krzysztof Mikołajczak z kl.IIId, wyróżnienie otrzymała Joanna Targońska z kl. IIa. Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy.
Spotkanie z poezją Tuwima zaczyna się już w dzieciństwie. Chyba wszyscy znają "Okulary", "Abecadło", czy "Zosię Samosię". Ale nie powinniśmy swojej znajomości z poezją pana Juliana opierać tylko na wymienionych utworach. Dlatego Biblioteka Szkolna zorganizowała wieczór poetycki pod żartobliwą nazwą "Herbatka z Panem Julianem Tuwimem". Uczennice klas pierwszych i trzecich zabrały słuchaczy w podróż poetycką.W ten grudniowy wieczór przy ciepłej herbacie i ciastkach można było usłyszeć poważne teksty, ale również pokazujące, że Julian Tuwim lubił bawić się słowem, często żartował nawet ze spraw poważnych, takich jak śmierć. Swoimi interpretacjami zachwyciły: Anna Klemczak i Ludwika Paszko z kl.Ic, Adrianna Ceglarek i Marta Zawadzka z kl.Ie, Joanna Spychała z kl.IIId, Jilia Kolenda, Martyna Majewska, Marta Rolska z kl. IIIa. Recytacje były uzupełnione o wiadomości biograficzne o Julianie Tuwimie, które prezentowała Paulina Mikulska z kl.IIf. Wiersze dla dzieci przedstawiły dwie Zuzanny z kl.IIc Szkoły Podstawowej nr 4 w Luboniu. Licznie przybyli goście: Rodzice, Dyrekcja, uczniowie z kl. Ie, IIh gromkimi brawami oklaskiwali recytujących, a po występach chętnie rozmawiali o spotkaniu, a może poezji...? Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a uczennicom: Ali Borysow, Julii Cywińskiej, Patrycji Jankowskiej i Weronice Kowalczyk z kl.IIh za pomoc w przygotowaniu wieczoru.

K.Jóźwiak, K.Ciemny