Warsztaty szyfrowania

15.03.2016 r.

W Międzynarodowym Dniu Święta Liczby ok. 100 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach szyfrowania. Prowadził je p. Marek Gajek, który dzięki staraniom p. Agaty Budzyńskiej wprowadził uczniów w świat kryptologii i przekazał zasady szyfrowania przez podstawianie i za pomocą przestawiania. Po godzinnym wykładzie, pozwalającym poznać nieco historię tej dziedziny nauki oraz zasady rządzące przy łamaniu szyfrów, uczniowie przystąpili do konkursu. Grupy trzy- lub czteroosobowe otrzymały zaszyfrowaną informację i instrukcję zaopatrzoną w wykres częstości znaków w języku polskim i w szyfrogramie, który, właściwie wykorzystany, może bardzo pomóc w łamaniu szyfrów. Uczniowie musieli treść meldunku przedstawić w języku jawnym. Okazało się, że zaszyfrowany był tekst żołnierskiej piosenki „Legiony”. Najszybciej złamały szyfr uczennice klas pierwszych: Patrycja Ciemnoczołowska 1f, Dominika Frydryczak 1c, Martyna Sołecka 1g - zajęło im to 1 godz.2 min, czym wyrównały dotychczasowy rekord. Cztery minuty później tekst rozszyfrowały uczennice klasy 2g: Weronika Karwatka, Julia Jędrzejewska, Natalia Łukaszkiewicz oraz Zuzanna Gawrysiak. Jako trzeci z zadaniem uporał się zespół klasy 3h w składzie: Klaudia Ziomek, Paulina Szaumkessel, Witold Taisner oraz Mateusz Frąckowiak. Sukcesem zakończyło swoje zmagania z szyfrowaniem jeszcze pięć zespołów.

Ewa Frąckowiak