Kolejna edycja Maratonu Pisania Listów JUŻ W NAJBLIŻSZY PIĄTEK

5.12.2017 r.

W dniach 1-10 grudnia w około 602 miejscach w całej Polsce odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International. W czasie Maratonu pisane będą ręcznie listy w obronie dziesięciu osób, których prawa zostały złamane. W naszej szkole akcja odbędzie się 8 grudnia w godzinach 13.30 – 18.00. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Pisanie listów przez ludzi na całym świecie jest naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione, przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Wspólne pisanie odbywa się zawsze w weekend najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w organizację Maratonu Pisania Listów. W zeszłym roku na całym świecie podjęto 4,6 akcji. W Polsce napisanych zostało ponad 356 000 listów.

Tegoroczni bohaterowie Maratonu to 10 osób:
Xulhaz Mannan – Bangladesz. Brutalnie zamordowany za obronę praw osób LGBTIQ.
Ni Yulan – Chiny. Skazana na bezdomność za obronę praw lokatorów.
Mahadine – Czad. Grozi mu dożywocie za publikację posta na Facebooku.
Hanan Badr el-Din – Egipt. Grożą jej zarzuty za poszukiwania zaginionego męża.
Sakris Kupila – Finlandia. Walka o prawo do bycia sobą.
MILPAH Ruch Niepodległości Rdzennej Ludności – Honduras. Ryzykują życiem w obronie swojej ziemi.
Farid i Issa - Izrael/Okupowane Terytoria Palestyńskie. Zarzuty za protest przeciwko zbrodniom wojennym.
Shackelia Jackson – Jamajka. Nie pozwala, aby morderstwo uszło policji bezkarnie.
Clovis Razafimalala – Madagaskar. Skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego.
„Dziesiątka ze Stambułu” - Turcja. Uwięzieni za obronę praw człowieka.
Wszystkich zapraszamy do udziału w akcji Amnesty International. Więcej informacji na temat więźniów sumienia w obronie, których w tym roku będziemy pisali listy znajdziecie na tablicach, na holu i przed salą 205, a także na stronie https://maraton.amnesty.org.pl/

Katarzyna Urbaniak