Udział w XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

3.06.2015 r.

Czworo uczniów z naszego gimnazjum- Oliwia Krűger, Antonina Kwiatkowska, Oliwia Miłek oraz Michał Jelinski zakwalifikowało się do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. By zostać posłami, musieli zorganizować akcję w przestrzeni publicznej mającą na celu zwrócenie uwagi na potrzeby młodzieży. 31 maja 460 posłów z całego kraju zebrało się w jednej z warszawskich szkół na warsztatach. Każde zajęcia były inne- jedne o aktywnym korzystaniu z sieci, inne o rozwijaniu cech liderskich, a jeszcze inne o promocji i reklamie… Następnego dnia o świcie wszyscy spotkali się Sejmie RP. Po zrobieniu zdjęć, zwiedzaniu budynku i rozmowach z politykami nadszedł czas  na najważniejszą część wyjazdu- posiedzenie Młodzieżowego Sejmu. Obrady przebiegały następująco: najpierw głos zabrali goście: Premier- pani Ewa Kopacz, Marszałek Sejmu RP- pan Radosław Sikorski, Minister Edukacji- pani Joanna Kluzik-Rostkowska, Rzecznik Praw Dziecka- pan Marek Michalak. Następnie zadawane były pytania do pani minister edukacji, która na bieżąco starała się na nie odpowiadać. Potem przyszedł czas na wystąpienia młodych posłów. Około dwudziestu z nas miało zaszczyt stanąć przy mównicy i podzielić się swoimi poglądami i odczuciami związanymi z projektem, posiedzeniem, uchwałą, nad którą pracowaliśmy, polityką czy ogólnymi refleksjami na temat Polski oraz naszego w niej miejsca. Kolejnym punktem posiedzenia było głosowanie nad poprawkami do wcześniej przygotowanej przez Komisję Problemową uchwały dotyczącej miejsca dla młodych w przestrzeni publicznej. Na końcu prawie jednogłośnie przegłosowaliśmy projekt owej uchwały z wprowadzonymi poprawkami. Później mieliśmy czas na zrobienie zdjęć z ważnymi osobistościami pracującymi w Sejmie oraz na zjedzenie pysznego obiadu w sejmowej restauracji. Uważam, że to wydarzenie było bardzo fascynujące. Zobaczyliśmy, jak wyglądają pokazywane często w telewizji posiedzenia, dowiedzieliśmy się, czym zajmują się posłowie, poznaliśmy kilku polityków i uchwaliliśmy dotyczącą nas bardzo ważną uchwałę. Warto było włożyć trochę wysiłku, by później zebrać plony naszej ciężkiej pracy. Serdecznie polecam tego typu projekty i zapraszam do wzięcia udziału w kolejnych sesjach Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Tosia Kwiatkowska, 3e