Trzecioklasisto - przeczytaj! Za chwilę próbny egzamin gimnazjalny

8.01.2017 r.

Przypominamy ważne informacje dotyczące egzaminu próbnego klas trzecich.
1) Listy uczniów przydzielonych do poszczególnych sal znajdują się na tablicy w holu szkolnym.
2) Godziny przyjścia do szkoły i rozpoczęcia egzaminu:

• uczniowie przychodzą codziennie o godzinie 8.20,
  • pierwsza część egzaminu rozpoczyna się każdego dnia o 9.00, druga – o 11.00,
  • pierwsza część - 60 minut (wydłużony czas - 80 min): 1. historia, wos, 2. przedmioty przyrodnicze, 3. poziom podstawowy języka obcego;
  • druga część - 90 minut (wydłużony czas - 135 min): 1. język polski, 2. matematyka; 3. 60 minut  (wydłużony czas 90 min): poziom rozszerz. języka .

3) Po przyjściu do szkoły o godzinie 8.20 uczniowie schodzą do szatni, zostawiają wszelkie torby, kurtki, później ponownie sprawdzają nazwisko na liście w holu, podchodzą do właściwej sali, przygotowują legitymację (ok. 8.30 komisje zaczynają wpuszczać wg list).
4) Pomiędzy poszczególnymi zakresami danej części egzaminu gimnazjalnego następuje przerwa - 60 minut. W czasie e.próbnego uczniowie przebywają w holu (w kwietniu udadzą się do sali gimnastycznej). Powinni mieć własne śniadanie, ewentualnie napój.
5) Wszyscy ubierają strój galowy (ciemne spodnie/spódniczka, biała bluzka/koszula).
6) Należy posiadać ważną legitymację szkolną (będą sprawdzane przed wejściem do sali).
7) Poza salą pozostawiamy telefony komórkowe i inne urządzenia telekomunikacyjne.
8) Uczniowie przynoszą przybory. Każdy zdający powinien mieć długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Dodatkowo na egzaminie z matematyki należy mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
9) Wszyscy piszą samodzielnie, nie zakłócąją pracy innym!

Egzamin próbny to bardzo ważny sprawdzian wiedzy i umiejętności - dla samych trzecioklasistów, rodziców i Gimnazjum w kontekście dalszego przygotowywania do oficjalnych egzaminów i wyboru szkoły  ponadgimnazjalnej. Istotne, aby uczniowie wykonywali wszystkie zadania, też otwarte z polskiego, matematyki i rozszerzonego języka obcego. Tylko wtedy wnioski będą konstruktywne.

Jolanta Walczak