Szlakiem Adama Mickiewicza

12.10.2016 r.

11 października uczniowie klas 2b i 3f zamienili szkolne lekcje na zajęcia muzealne i terenowe. Wraz z nauczycielami języka polskiego: Iloną Walkowiak i Magdalena Madajczyk-Głowacką oraz historii – Pauliną Hącią, wyruszyli szlakiem Adama Mickiewicza. W wierszu „Do M*** poeta pisał: Tak w każdym miejscu i o każdej dobie,/Gdziem z tobą płakał, gdziem się z tobą bawił,/Wszędzie i zawsze będę ja przy tobie,/Bom wszędzie cząstkę mej duszy zostawił. My postanowiliśmy odwiedzić miejsca w Wielkopolsce, w których cząstkę swej duszy zostawił ten romantyk. Pierwsze na trasie znalazło się Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, które zwiedziliśmy z przewodnikiem, poznając tym samym wiele interesujących faktów z życia poety oraz zarys historyczny epoki, której wieszcz żył. Podziwialiśmy bogate wyposażenie muzeum, liczne pamiątki i artefakty związane z Mickiewiczem, a także innymi postaciami związanymi z historią Polski (np. H.Sienkiewiczem czy I.Paderewskim). Uzupełnieniem oprowadzania po pałacu była muzealna lekcja, w czasie której uczniowie w grupach rozwiązywali zadania, korzystając ze zdobytej wiedzy i zgromadzonych eksponatów. Bezbłędnie (lub prawie) znaleźli odpowiedzi na pytania! Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem był skansen Soplicowo w miejscowości Cichowo. Zgromadzono w nim elementy scenografii z filmu Andrzeja Wajdy (reżysera zmarłego zaledwie przed kilkoma dniami...) „Pan Tadeusz”. Wizyta w skansenie uzupełniła wiedzę zdobytą w Śmiełowie, nasze szkolne lekcje dotyczące edukacji filmowej, a także wiedzę historyczną. Obejrzeliśmy rekonstrukcję szlacheckiego dworu wraz z zabudowaniami gospodarczymi powstałymi na potrzeby filmu, a dodatkową atrakcję stanowiły zwierzęta gospodarskie i sokoły używane do polowań. Na koniec obejrzeliśmy otoczony pięknym parkiem pałac w Kopaszewie, w którym wielokrotnie gościł Mickiewicz podczas swojego pobytu w Wielkopolsce i w którym, jak głosi legenda, powstały fragmenty „Pana Tadeusza”. Padający niczym łzy deszcz przypominał nam o niespełnionej miłości poety do Maryli Wereszczakówny (wątek znany nam z utworu „Do M***”), a opowieści przewodniczki o zaangażowaniu Mickiewicza w idee powstańcze przywodziły na myśl omawiany na lekcji wiersz „Reduta Ordona”. Wycieczka na pewno pozostawi ślad w naszej pamięci.
Zdjęcia z wycieczki na stronie https://www.facebook.com/gimnazjumnr2im.janapawlaIIwluboniu/photos/?tab=album&album_id=342289372785909

Magdalena Madajczyk-Głowacka