Szkolne walentynki

16.02.2017 r.

14 lutego, w walentynki, przekazujemy sobie dowody sympatii. Tak było i u nas w szkole. Samorząd Uczniowski rozpoczął przygotowania do tego szczególnego dnia już wcześniej. Wykonano specjalną skrzynkę, do której można było wrzucać walentynkowe kartki dla swojej sympatii. Na przerwach towarzyszyła nam muzyka. To wspaniały dzień okazywania sobie uczuć i życzliwości. Pamiętajmy jednak, aby życzliwość oraz uśmiech na naszych twarzach gościły nie tylko tego dnia, a towarzyszyły nam co dzień.

Walentynki to coroczne święto zakochanych, kiedy wyznajemy swoje uczucia. ale nie każdy zna historię tego wydarzenia. Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza; północna i wschodnia Europa dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Dzień swoją nazwę zawdzięcza świętemu Walentemu. To rzymski biskup, który jako pierwszy pobłogosławił związek międzywyznaniowy. Za czasów Cesarstwa Rzymskiego święto to polegało na poszukiwaniu wybranki serca, np. poprzez losowanie jej imienia ze specjalnej urny.  Współczesny dzień zakochanych nie ma bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, ale każdy z nas z cała pewnością kojarzy postacie z mitologii takie jak Kupidyn, Eros, czy Juno Februata.

Krzysztof Dzydzan