Święto Liczby Pi – wielki finał 2018

15.03.2018 r.

Od wielu lat 14 marca w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody „Międzynarodowego Dnia Liczby Pi”.  W naszej szkole już po raz piaty obchodziliśmy to święto. Przygotowywaliśmy się do obchodów od dawna. Już przed feriami zimowymi ogłoszone zostały konkursy na: Pi-rozwinięcie, czyli zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi oraz „Matematyka w obiektywie” czyli fotograficzne wyrażenie obiektu matematycznego. W dniach od 5 do 9 marca na lekcjach informatyki w pracowniach komputerowych uczniowie walczyli o tytuł "Mistrza Tabliczki Mnożenia". W poniedziałek odbyły sie "Klasowe potyczki matematyczne" a we wtorek  odważaliśmy „na oko” 3,14 kg ziaren. 14 marca odbył się wielki finał. Podczas tej uroczystości zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. W atmosferę obchodów Święta Liczby Pi wprowadziły nas Agata Kleiber i Monika Traczyk z kl. 7c, które przedstawiły kilka ciekawostek dotyczących liczby Pi. Niestety w tym roku nikt nie podjął wyzwania nauczenia się rozwinięcia liczy Pi. Rekord 339 cyfr ustanowiony przez ubiegłorocznego absolwenta szkoły: Natana Winczewskiego nie został pobity. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i pięć nagród głównych: pizze sponsorowane  przez „House Pizzę” przy ul. Poniatowskiego w Luboniu. 1. pizza trafiła do Wojciecha Dudzińskiego z kl. 7a za zajęcie I miejsca w konkursie "Matematyka w obiektywie". Dwie kolejne pizze i tytuł "Mistrza tabliczki mnożenia" otrzymali: Wiktor Kocur kl. 6b i Tomasz Jankowiak kl. 3g (gimnazjum). Najbliżej wagi 3,14kg w ważeniu ziaren byli uczniowie: Maja Pilaczyńska kl. 1a i Szymon Golanowski kl. 2e (gimnazjum), którym waga pokazała wynik 3,13kg. Do nich właśnie trafiły dwie kolejne pizze. W konkursie "Matematyka w obiektywie" przyznano również dwa wyróżnienia. Otrzymały je dziewczynki z kl. 4c: Daria Dziurleja  i Aleksandra Derda. Dyplomy i słodkie upominki zostały wręczone klasom za zdobycie I miejsca w "Potyczkach matematycznych": kl. 0, kl. 6a i 2g (gimnazjum). Przyznano również wyróżnienia w tym konkursie klasom: 4c, 7a i 3b (gimnazjum). Klasy 0-3 brały również udział w konkursie "Wiosna w matematyce", który polegał na wykonaniu pracy plastycznej, ukazującej wiosnę za pomocą figur geometrycznych. W tym konkursie nagrodzono kl. 1b. Następnie zostały wręczone nagrody w  konkursie układania kostek Happy.
Wszystkim uczniom dziękujemy za wspaniałą zabawę. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zobaczyli, że matematyka wcale nie musi być nudnasmiley. Dziękuję naszym sponsorom: firmie „House Pizza”, Radzie Rodziców oraz właścicielom piekarni „ANIKA” państwu G. St. Budkom za udostępnienie wagi do ważenia ziaren.

Małgorzata Zgoła, Magdalena Przybylska