Święto Liczby Pi – wielki finał 2015

14.03.2015 r.

Od wielu lat 14 marca w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody „Międzynarodowego Dnia Liczby Pi”. W naszej szkole już po raz drugi obchodziliśmy to święto. Przygotowywaliśmy się do obchodów od dawna. Już przed feriami zimowymi ogłoszone zostały konkursy na: Pi-rozwinięcie, czyli zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi oraz na Mistrza Tabliczki Mnożenia. W tygodniu poprzedzającym święto odbyło się  szereg konkursów. 9 marca mieliśmy "Matematyczne Tio", w którym trzyosobowe zespoły zmagały się z zadaniami i łamigłówkami logicznymi. 10 marca uczniowie mogli wykazać się wyobraźnią geometryczną, uczestnicząc w układaniu "Kostek - Happy".  11 marca odważaliśmy „na oko” 3,14 kg ziaren. 12 marca uczniowie odgadywali ilość cyfr rozwinięcia liczby Pi na pięciometrowym wydruku. W dniach od 9 do 10 marca na dużych przerwach w pracowniach komputerowych uczniowie walczyli o tytuł "Mistrza Tabliczki Mnożenia". Natomiast od poniedziałku do środy w holu szkoły pojawiły się zadania i łamigłówki logiczne. 13 marca odbył się wielki finał. Podczas tej uroczystości zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. W atmosferę obchodów Święta Liczby Pi wprowadził nas Adam Nawrocki z kl. Ih, który przedstawił kilka ciekawostek dotyczących liczby Pi. Największe jednak emocje towarzyszyły finałowi konkursu na bicie rekordu zapamiętania jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi. Rekord ubiegłoroczny ustanowił Kuba Kananowicz z kl. IIIb, który zapamiętał 164 cyfry. Kuba zaproszony przez nas był tego dnia z nami podczas finału. W tym roku nowy rekord ustanowił Natan Winczewski z kl. Ih, który zapamiętał 269 cyfr rozwinięcia liczby Pi. Po tych emocjach nastąpiło wręczenie nagród. Sześć nagród głównych: pizze sponsorowane  przez „Szybką Pizzę” przy ul. 11 Listopada w Luboniu otrzymali: za pi-ważenie - Aleksandra Popielas kl. 1h, za pi-łamigłówki - Andrzej Gauza kl. 1h, za pi-szacowanie - Alicja Kapsiak kl. 1h; za pi-rozwinięcie - Natan Winczewski kl.1h. Nagrodę pocieszenia otrzymała Aleksandra Zdunik z kl. 3e, która zapamiętała 99 cyfr rozwinięcia liczby Pi. Dwie ostatnie pizze zostały wręczone Mistrzom tabliczki Mnożenia: Bartoszowi Maik z kl. 2cSarze Dąbrowskiej z  kl. 3e. Następnie przekazaliśmy nagrody w Matematycznym Trio oraz konkursie układania kostek Happy.

Wszystkim uczniom dziękuję za wspaniałą zabawę. Mam nadzieję, że nasi gimnazjaliści zobaczyli, że matematyka wcale nie musi być nudna smiley
Dziękuję za pomoc w organizacji konkursów, przywiezienie wystawy z UAM-u pani Magdalenie Przybylskiej oraz  pani Dominice Bydałek za napisanie programu do konkursu na Mistrza Tabliczki Mnożenia oraz pomoc w jego przeprowadzeniu.
Dziękuję również naszym sponsorom: panu Danielowi Świergiel-właścicielowi „Szybkiej Pizzy” , właścicielom piekarni „ANIKA” państwu G. St. Budkom za udostępnienie wagi do ważenia ziaren oraz Bibliotece Miejskiej za udostępnienie sztalug do wystawy UAM.

Małgorzata Zgoła