Święto Liczby Pi – rozdanie nagród

16.03.2016 r.

Od wielu lat 14 marca w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody „Międzynarodowego Dnia Liczby Pi”.  W naszej szkole już po raz trzeci obchodziliśmy to święto. Przygotowywaliśmy się do obchodów od dawna. Wcześniej ogłoszone zostały konkursy na: Pi-rozwinięcie, czyli zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi, na Mistrza Tabliczki Mnożenia oraz na wykonanie plakatu pt. "Matematyka jest wszędzie..." W tygodniu poprzedzającym to święto odbyło się  szereg konkursów: 10 marca uczniowie mogli wykazać się wyobraźnią geometryczną uczestnicząc w układaniu "Kostek - Happy ";  11 marca  odważaliśmy  „na oko” 3,14 kg ziaren; 10 i 11 marca -uczniowie odgadywali ilość cyfr rozwinięcia liczby Pi na pięciometrowym wydruku oraz rozwiązywali łamigłówki matematyczne. W dniach od 10 do 11 marca na dużych przerwach w pracowniach komputerowych uczniowie walczyli o tytuł "Mistrza Tabliczki Mnożenia". 15 marca odbył się wielki finał. Podczas tej uroczystości zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. Największe emocje towarzyszyły finałowi konkursu na bicie rekordu zapamiętania jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi. Rekord ubiegłoroczny ustanowił Natan Winczewski z kl. 2h, który zapamiętał 269 cyfr rozwinięcia liczby Pi. W tym roku to właśnie Natan ponownie podjął się tego wyzwania.. Wszyscy mogli zobaczyć film przygotowany przez zespół filmowy pod opieką pana Łukasza Budzyńskiego. Film pokazywał, jak Natan próbował pobić swój własny rekord. Niestety nie możemy tego wyczynu zapisać jako tegoroczny rekord, gdyż co prawda Natan zapamiętał 364 cyfry rozwinięcia liczby Pi, ale niestety popełnił 3 błędy. Komisja konkursowa dała szansę ponownej próby, ale i tym razem pojawiły się drobne błędy.  Wielkie brawa dla Natana za podjęty trud. Wierzymy, że w przyszłym roku uda mu się ustanowić nowy rekord, który na długo zostanie nie do pobicia. Po tych emocjach nastąpiło wręczenie pozostałych nagród. Siedem  nagród głównych: pizze sponsorowane  przez „Szybką Pizzę” przy ul. 11 Listopada w Luboniu otrzymali: za pi-ważenie - Jakub Fabiś kl. 1a, za pi-łamigłówki - Justyna Kledzik kl. 3h, za pi-szacowanie - Maksymilian  Mazurczak 1g; za pi-rozwinięcie - Natan Winczewski kl.2h. Ostatni średnia Pizza została wręczona Mistrzowi Tabliczki Mnożenia: Jakubowi Dehmel kl. 2g. Następnie zostały wręczone 2 duże pizze za najciekawsze plakaty "Matematyka jest wszędzie..". Otrzymały je zespoły w składzie: Maria Wincior, Zuzia Jankowska, Julia Biskupska -kl. 2f oraz Paulina Stępniak, Marcin Marciniak kl. 3e. Wykonane  przez uczniów plakaty były bardzo ciekawe. Komisja konkursowa przyznała również 10 wyróżnień. Hasło z plakatu, które było na ustach wszystkich to "Matematyka jest jak kurz, jest wszędzie i już". Gratulujemy wszystkim ciekawych pomysłów. Sowje nagrody odebrali także zwycięzcy konkursu układania Kostek Happy: I m-ce:kl. Ig (Mikołaj Rajek, Kacper Kamiński, Tomasz Jankowiak), II m-ce:  kl. IIIf (Maja Malinowska, Malwina Andrzejewska), III m-ce: kl. IId (Hugo Sówka, Marcin Splisgart, Piotr Walkowiak)
Nagrody w konkursie układania kostek Happy wręczyła pani Elżbieta Sobczak- Ellmann, w konkursie szyfrowania pani Ewa Frąckowiak. Wszystkim uczniom dziękuję za wspaniałą zabawę. Mam nadzieję, że nasi uczniowie zobaczyli, że matematyka wcale nie musi być nudna smiley
Dziękuję za pomoc w organizacji konkursów p.  Ewie Frąckowiak, p. Klaudii Ochowiak i p. Martynie Goślińskiej. Dziękuję przede wszystkim naszemu sponsorowi: panu Danielowi Świergiel - właścicielowi „Szybkiej Pizzy” w Luboniu przy ul. 11 Listopada.

Małgorzata Zgoła