Świat na wyciągniecie ręki - "Kilimandżaro, góra dla każdego"

26.09.2012 r.

Pod tym tytułem w Bibliotece Miejskiej w Luboniu odbywają się cykle spotkań z podróżnikami, geografami, osobami mającymi pasje i zainteresowania.

26 września 2012 roku grupa uczniów z naszej szkoły wraz z Panią Anetą Jankowską - Łukomską udała się do wspomnianej biblioteki, aby w ten sposób poznać wspomnienia z wyprawy młodego małżeństwa, które na 30 urodziny postanowiło zaatakować KILIMANDŻARO. Góra Kilimandżaro wznosi się na wysokość 5896 m n.p.m. Położona jest na granicy Tanzanii i Kenii. To nie tylko najwyższy masyw górski Afryki, ale również jedna z najwyższych wolno stojących gór na świecie. Wynurza się ponad falistą powierzchnię otaczającej sawanny na prawie 5000 metrów.

Na górę Kilimandżaro można wspinać się o każdej porze roku, jednakże najlepiej jednak unikać - o ile to jest możliwe - dwóch pór deszczowych, które trwają od końca marca do połowy czerwca, tak zwane "długie deszcze", i od października do początku grudnia - "krótkie deszcze". Najbardziej suchymi miesiącami na górze są styczeń, luty, lipiec, sierpień i wrzesień. Na pasach o różnej szerokości wokół góry spotyka się bardzo różne typy roślinności.

Przy wysokości 5896 m Góra Kilimandżaro jest najwyższym, a zarazem najmłodszym z trzech wielkich wulkanów Afryki Wschodniej. Najstarsze lawy mogą mieć około 1 miliona lat. Kilimandżaro jest typem wulkanu z ujściem centralnym, który nadaje mu szeroki owalny kształt przy widoku z góry.

Dziękujemy za to podróżnicze spotkanie i zachęcanie do poznawania pięknych zakątków naszej planety. W bardzo przyjemny sposób powtórzyliśmy wiedzę z zakresu geografii regionalnej świata.

Uczestnicy prelekcji