Spotkanie z pedagogiem i logopedą

12.02.2013 r.

12 lutego 2013 roku, w ramach kolejnych zajęć z doradztwa zawodowego, spotkaliśmy się z przedstawicielkami zawodu logopedy i pedagoga. Panie pracujące na co dzień w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Poznaniu opowiedziały nam o swej profesji. Zaprezentowały  również ścieżkę kształcenia w tych zawodach. Aby zostać pedagogiem i logopedą, należy pójść do liceum, zdać maturę, ukończyć studia pedagogiczne i kształcić się dalej podyplomowo, wybierając np. logopedię czy neurologopedię. Ścieżka kariery jest długa, ale zawód należy do bardzo potrzebnych. Pomaga się osobom, które mają różne  wady artykulacyjne, opóźniony rozwój mowy, afazję. Zaproszone panie opowiedziały nam o biologicznych (neurologicznych) problemach z wymową, ze słuchem oraz o problemach młodzieży w szkole. Aby efektywnie pracować jako logopeda, należy dokładnie rozpoznać problemy pacjenta. Później trzeba opracować dla niego indywidualny plan pracy i działań. Panie skupiły się również na współczesnych warunkach zatrudnienia w placówkach oraz blaskach i cieniach swych profesji.

Dziękujemy P. Łukomskiej i Katarzynie Paciorkowskiej z klasy III F za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Adrianna Baranowska