Spotkanie z fotografią reportażową

10.11.2016 r.

9 listopada uczniowie biorący udział w projekcie Erasmus+ „Découvrir et faire découvrir son pays ou sa région par l'art local et ses artistes” oraz nauczycielki Magdalena Madajczyk-Głowacka i Paulina Hącia wybrali się na wystawę fotografii zatytułowaną „Prowincja- świeże spojrzenie” do poznańskiej galerii fotografii Pix.house. Na wystawie pokazano 70 prac młodych twórców - studentów kierunku fotodziennikarstwa i fotografii dokumentalnej z Hochschule Hannover, którzy w 2015 roku przez tydzień swego pobytu w Wielkopolsce „podglądali” i zapisywali w postaci fotograficznego obrazu codzienne życie mieszkańców. W obiektywie aparatu udało im się zatrzymać ulotne chwile i udokumentować życie na polskiej prowincji, takie, jakie dla wielu z nas jest być może codziennością, zatem nie zwracamy na nie uwagi. Widziane natomiast oczami młodych fotografów z zagranicy nabiera innego wymiaru, jest owym „świeżym spojrzeniem”. Po wystawie oprowadzała nas pani Monika Piotrowska, prezes fundacji Instytut Fotografii proFOTOGRAFIA. Opowiedziała o historii galerii Pix.house, o projekcie zrealizowanym przez sześcioro studentów, których fotografie mieliśmy przyjemność obejrzeć, o samych pracach. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali objaśnień  pani kurator wystawy i oglądali zgromadzone prace, dzielili się swoimi wrażeniami.
Bardzo dziękujemy galerii Pix.house za umożliwienie nam obejrzenia wystawy  oraz pani Monice Piotrowskiej za oprowadzenie po niej i udzielenie wyczerpujących wyjaśnień. Dla uczniów oglądających wystawę było to nie tylko świeże spojrzenie na naszą prowincję, ale i nowe spojrzenie na fotografię.

Magdalena Madajczyk-Głowacka