Przygotowania do Święta Liczby PI

12.03.2019 r.

Do dziś obliczono Pi z dokładnością do ponad biliona miejsc dziesiętnych. Aby zapamiętać jak największą liczbę cyfr po przecinku, fascynaci matematyki wymyślają m.in. wierszyki, których zdania układają się w kolejne układy cyfr. W Polsce bardzo lubianym przez uczniów jest wiersz Wisławy Szymborskiej, właśnie o licznie Pi, w którym autorka zawarła sporą część cyfr. W Polsce rekordzista zapamiętał prawie 2000 cyfr liczby Pi. Natomiast światowym „przodownikiem" zapamiętywania jest prawdopodobnie 60-letni Akira Haraguchi, Japończyk, który zapamiętał i wyrecytował ponad 100 tysięcy cyfr. Bicie rekordu zajęło mu dokładnie 16 godzin. We wtorek w naszej szkole odbył się finał konkursu w zapamiętaniu jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi. Obecny rekord szkoły ustanowił Natan Winczewski w 2017, będąc uczniem kl. 3h gimnazjum. Natan zapamiętał 339 cyfr. W roku ubiegłym, niestety, nikt nie podjął wyzwania w tym konkursie. W tym roku aż czworo uczniów przygotowało się do tego konkursu. Podczas dzisiejszego finału w ciszy i skupieniu zaprezentowali swoje umiejętności. Najlepsza okazała się Zosia Smolarek z kl. 3b, która zapamiętała 200 cyfr. Po niej drugie miejsce zajęła najmłodsza uczestniczka tego konkursu: Martyna Janiszewska z kl. 6a –zapamiętała 92 cyfry. Kolejne miejsca zajęli: Wiktor Stachowski  z kl. 3g –zapamiętał  63 cyfry i Wojtek Dudziński  z kl. 8a – zapamiętał 56 cyfr. Ta niebywała umiejętność zapamiętania tak wielu  cyfr, które nie cechuje powtarzalność ani żadna prawidłowość zasługuje na wielkie brawa!!!!
W środę ważenie „na oko” 3,14 kg ziaren oraz finał konkursu na „Mistrza Tabliczki mnożenia”. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród już wkrótce, tzn. 14 marca podczas obchodów Święta Liczby Pi.

Małgorzata Zgoła