Przygotowania do Święta Liczby Pi - dzień pierwszy

11.03.2016 r.

14 marca już po raz trzeci obchodzić będziemy w szkole Święto Liczby Pi. W czwartek rozpoczęły  się  matematyczne zmagania, w których uczniowie będą uczestniczyć w różnych konkursach i łamigłówkach. Od rana w holu szkoły pojawił się pięciometrowy wydruk z liczbą Pi. Zadaniem uczniów było odgadnięcie (policzenie, oszacowanie) liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi do zaznaczonego czerwoną linią miejsca. Zadanie utrudniała różnorodna wielkość czcionki na wydruku. Ponadto, nie tak  łatwo policzyć cyfry, gdy wydruk powieszony jest na piętrze i sięga do parteru szkoły. Ile cyfr zawierał wydruk? Dowiemy się podczas finału  Szkolnego Święta Liczby Pi. W dniach od 10 do 11 marca na dużych przerwach w pracowni komputerowej uczniowie walczą o tytuł "Mistrza Tabliczki Mnożenia". Konkurs polega, na uzyskaniu jak największej liczby prawidłowych odpowiedzi w wyznaczonym czasie. (0-20) x (0-20). Również dzisiaj i jutro w holu szkoły pojawią się zadania i łamigłówki logiczne, w których może wziąć udział każdy uczeń. Zwycięzcą w tym konkursie zostanie uczeń, który rozwiąże prawidłowo najwięcej zadań. Trwają  eliminacje klasowe do finału  konkursu zapamiętania jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi. Obecny rekord szkolny ustanowił Natan Winczewski z klasy IIh, który zapamiętał  269 cyfr. Czekamy na kolejne rekordy. Konkursom towarzyszy wystawa plakatów "Matematyka jest wszędzie...". Są to plakaty prezentujące zastosowanie matematyki w różnych dziedzinach życia. Wykonali je uczniowie z poszczególnych klas. Nasi uczniowie dostrzegli szerokie zastosowanie matematyki. Prace są bardzo ciekawe. Nagrodzone plakaty już wyłoniła komisja konkursowa. Wkrótce dowiemy się, kto zwyciężył. Po południu trzyosobowe zespoły zmagały się z układaniem Kostek HappyJak co roku była to bardzo radosna i pełna emocji zabawa. Okazało się, że ułożenie trzech sześcianów kolejno w trzy, cztery i pięć minut wcale nie jest takie łatwe. Tym bardziej gratulujemy zespołom, którym się to udało! Warto zaznaczyć, że tylko jeden zespół zdołał w wyznaczonym czasie w każdej rundzie ułożyć wszystkie kostki. Zwycięzców ogłosimy podczas podsumowania wszystkich konkursów przeprowadzanych w ostatnich dniach.

Małgorzata Zgoła, Ewa Frąckowiak Katarzyna Paradowska Elżbieta Sobczak