Przemoc rówieśnicza na ekranie.

29.11.2018 r.

„Żałuję!” to tytuł dramatu  produkcji holenderskiej, który 27 listopada w kinie Muza obejrzeli uczniowie klasy 8c wraz z nauczycielkami Magdaleną Madajczyk-Głowacką i Anetą Jankowską-Łukomską w ramach cyklu „Młodzi w obiektywie” programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Film bardzo poruszający, o tematyce przemocy rówieśniczej, ukazujący jej mechanizmy. Przemoc przejawia się początkowo w niewybrednych żartach, z czasem przybiera na sile i prowadzi do tragicznego finału. Główny bohater filmowej opowieści, otyły, raczej nielubiany i wycofany chłopak, znoszący bez szemrania docinki kolegów i koleżanek, okazuje się idealnym kandydatem do roli klasowej ofiary. Dręcząca go paczka posuwa się w swoich poczynaniach coraz dalej, a środowisko nie reaguje. Pozostali uczniowie przyjmują postawę konformistyczną, nauczyciele nie dostrzegają problemu albo go bagatelizują, rodzice są bezsilni. Nieliczne próby pomocy okazują się za mało stanowcze, w konsekwencji nieskuteczne. Chłopak nie wytrzymuje nękania, popełnia samobójstwo... Uczniowie, śledząc losy bohaterów, mogli zobaczyć nie tylko mechanizm i skutki stosowania psychicznej i fizycznej przemocy, poznać psychologię tłumu, ale też podczas dyskusji po filmie próbowali zdefiniować, czym jest godność, oceniali postawy filmowych bohaterów, dowiedzieli się, jak rozpoznać problem i gdzie szukać pomocy.

Magdalena Madajczyk-Głowacka