Przedsmak wakacji - wycieczka do Łodzi

17.06.2017 r.

12 czerwca 2017 roku uczniowie klasy 1c oraz inni zainteresowani wraz z p.Lidią Potocką i p.Anetą Łukomską pojechali na wycieczkę do Łodzi. Zwiedzanie zaczęliśmy od Ogrodu Botanicznego, który w 1929 roku powstał na potrzeby pracowni przyrodniczej. Na 67 hektarach mieści się 9 działów tematycznych min. ogród japoński, dział systematyki, alpinarium i rośliny ozdobne. Następnie udaliśmy się do Parku Ocalałych.Tutaj poznaliśmy historię osób, które przeszły przez istniejące w czasie II wojny światowej getto- miejsce żydowskie. 418 osób ocalałych z Holocaustu, które zdołały dotrzeć do Łodzi zasadziło tam swoje drzewko (dęby, klony, lipy, sosny). Rośliny są ponumerowane, a ocaleni otrzymali certyfikat z numerem drzewka.Na szczycie kopca stoi ławeczka Jana Karskiego- świadka Holocaustu.Przeszliśmy również jedną z najdłuższych ulic w Łodzi - ul. Piotrkowską- 4,2km. Wokół niej rozbudowało się miasto. Jest ona miejscem handlu i rozrywki. Wreszcie dotarliśmy do Manufaktury- centrum handlowo- usługowego. Została  otwarta w 2006 roku.Inicjatorem jej powstania był Cyprian Kosiński- biznesmen o łódzkim rodowodzie. Na miejscu obecnego centrum mieściły się ogromne zakłady włókiennicze. Inwestycja kosztowała 200 mln Euro.Podróżując i zwiedzając popularyzowaliśmy ideę wycieczkowania, dodatkowo powtórzyliśmy wiadomości z biologii, geografii, historii i architektury- sztuki budowania.
Zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Lubonia.

Rozalia Dłutkowiak, 1c