Projekt historyczny "Wielkopolska w cieniu swastyki"

10.09.2017 r.

9 września klasy drugie i trzecie gimnazjum uczestniczyły w projekcie historycznym "Wielkopolska w cieniu swastyki". Głównym organizatorem przedsięwzięcia byli Grupa Rekonstrukcji Cywilno Militarnej Semper Fidelis oraz Związek Strzelecki „Strzelec”. Na stadionie przy ul. Rzecznej spotkali się uczniowie wszystkich lubońskich szkół. Obejrzeli dioramy przedstawiające życie codzienne w Kraju Warty w okresie II wojny światowej. Jedną z nich przygotowali uczniowie klasy 2f z p.Justyną Szczodrak, która wystąpiła w roli nauczycielki. Nasi gimnazjaliści pokazali, jak wygladały lekcje w tzw. Polenschule (funkcjonowały w czasie okupacji, uczono w nich tylko podstawowych słów  w języku niemieckim i powszechnie stosowano wobec dzieci kary fizyczne). W południe widzowie obejrzeli sceny z września 1939 oraz inscenizację bitwy nad Bzurą. Widowisko uświadomiło wszystkim, co przeżywała ludność cywilna i jakiej odwagi wymagało wypełnianie obowiązków żołnierza. To była wyjątkowa lekcja historii.

Jolanta Walczak