Primum non nocere

14.03.2013 r.

Zgodnie z tą sentencją  12 marca 2013 r. odbyło się  kolejne spotkanie zawodoznawcze. Tym razem zaprosiliśmy mamę naszej uczennicy z klasy IIIc, p. Dorotę Kisiel-Dowejko -specjalistę psychiatrę, która opowiedziała o specyfice pracy lekarza.

Najpierw omówiliśmy ścieżkę edukacyjną, jaką trzeba przebyć, by zostać lekarzem. Dowiedzieliśmy się, że biologia, chemia i fizyka są priorytetowymi przedmiotami, dlatego już w gimnazjum powinniśmy sprecyzować, na jakie zagadnienia szczególnie zwrócić uwagę. Następnie wybieramy liceum o dość dobrej renomie, później studia medyczne, na których zdaje się od 33-36 egzaminów. Oczywiście, nie jest to koniec naszej nauki, bowiem lekarz uczy się przez całe życie. Po ukończeniu studiów czeka nas staż, Lekarski Egzamin Państwowy oraz szkolenie w trakcje pracy zawodowej trwające 5-6 lat. Bycie lekarzem to ogromny prestiż społeczny, ale i ciężka, trudna, bardzo odpowiedzialna praca. Poza tym medycyna ciągle się rozwija, pojawiają się nowe pomysły na leczenie, nowe leki oraz inne rozwiązania medyczne. Pani doktor omówiła nam kilka punktów z kodeksu etyki lekarza, zapoznała nas z literaturą i podręcznikami medycznymi oraz opowiedziała o cechach, które powinna posiadać osoba marząca o tym zawodzie. Bardzo dziękujemy p. dr Dowejko za przekazanie  nam w pasjonujący sposób  wiedzy o swojej pracy i zawodzie, a Ani za pomoc w organizacji spotkania.

Joanna Budniak, 3 c