Edukacja filmowa i teatralna, czyli "Powidoki" oraz "Syzyfowe prace"

28.01.2017 r.

"Powidoki" to pożegnanie z widzami wielkiego reżysera, jednego z najwybitniejszych twórców kina, który zmarł 9 października ubiegłego roku – Andrzeja Wajdy. W środę 25 stycznia uczniowie klas 1d i 1f wybrali się do poznańskiego Multikina, by obejrzeć historię ostatnich lat życia Władysława Strzemińskiego - wybitnego polskiego malarza. W rolę artysty, który zmaga się z totalitarnym systemem władzy, wcielił się Bogusław Linda. Oto jak projekcję przyjęli nasi pierwszoklasiści: "Film smutny, ale ciekawy, na długo pozostający w pamięci…” „Bardzo dramatyczna historia człowieka, któremu odebrano wszystko”. „Film godny polecenia. Nie tylko ukazuje historię, ale też wzrusza”.
Z kolei Syzyfowe prace” to  obraz walki młodych ludzi w obronie ojczyzny, piękna polskiej kultury i prawdy o losach całego narodu. Sceniczną interpretację tej lektury mogli podziwiać uczniowie klas 3e oraz 3h. Aktorzy przybliżyli czasy, w których młodzież poddawana była nieustannemu procesowi wynaradawiania i tylko dzięki swojej odwadze nie uległa represjom. Gimnazjaliści przekonali się, jak trudno jest zachować nieustraszone serce, gdy na każdym kroku jest się ośmieszanym, szpiegowanym i przesłuchiwanym. Spektakl uzmysłowił trudną sytuację bohaterów oraz stał się doskonałym wstępem do lekcji języka polskiego z utworem Stefana Żeromskiego w roli głównej.

Urszula Dorsz