Niespotykana pasja Marysi

26.03.2013 r.

Uczennica klasy III c Maria Jaworska uprawia tańce ludowe. Od 7 lat tańczy w Dziecięcym Zespole Folklorystycznym Cepelia w Poznaniu. Tańce ludowe stały się pasją Marysi i sposobem na zwiedzenie świata. Wraz z zespołem była na przeglądzie w Bułgarii, Chorwacji i Węgrzech. Ćwiczy 2 razy w tygodniu po 4 godziny. 26 marca 2013 r. w czasie lekcji wychowania fizycznego uczennica zaprezentowała swoje umiejętności i nauczyła koleżanki z klasy fragmentu tańca lubelskiego.  Dziewczęta świetnie się bawiły. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że można się nieźle zmęczyć przy tych tańcach. Marysia nie tylko nauczyła nas kroków, ale też zaśpiewała przyśpiewki: siustu, siustu i sarnę. Uczennica wystąpiła w regionalnym stroju lubelskim, składającym się z ciasnotki (krótkiej spódnicy zastępującej majtki), halki, spódnicy, fartuszka, serdaka (kamizelki), bluzki oraz butów. Natomiast w strój żywiecki ubrana była Alicja Wojewoda. Marysia niebawem zmieni zespół i będzie tańczyła w zespole dorosłych - Wielkopolanie.

Dziękuję Marysi za zaprezentowanie swojej pasji i odwagę w czasie lekcji.

Zofia Stolaś