NIECODZIENNA LEKCJA WYCHOWAWCZA

15.10.2013 r.

W dniu 15.10.2013 klasa I h gościła na lekcji wychowawczej pana Bartka, który jest osobą niewidomą, wraz z jego psem przewodnikiem Pandą. Nasz gość opowiedział nam, jak radzi sobie w codziennym życiu. Pokazał maszynę do pisania pismem Brajla, książkę i tabliczkę z zapisem znakowym każdej litery. Pan Bartek zaprezentował nam także swój zegarek. Z zamkniętymi oczami mogliśmy określić, która jest właśnie godzina. Dowiedzieliśmy się, jak należy pomagać spotkanej np. w mieście osobie niewidomej, jak prawidłowo przeprowadzać taką osobę przez ulicę lub jak pomóc wsiąść do autobusu czy tramwaju. Nasi koledzy próbowali wczuć się w sytuację osoby niewidomej. Zgodnie stwierdziliśmy (zasłaniając oczy opaską), że poruszanie się jest bardzo trudne, nawet jeśli znamy pomieszczenie, czyli w tym przypadku naszą klasę. Największe wrażenie zrobił na nas pies pana Bartka. Każdy chciał pogłaskać Pandę i przywitać się z nią, ale na wstępie naszego spotkania, dowiedzieliśmy się, że ten prześliczny i bardzo przyjaźnie nastawiony piesek jest właśnie w pracy i nie wolno go rozpraszać. Dopiero, gdy pan Bartek zdejmuje Pandzie specjalne szelki, ona wie, że to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Panda to wyszkolony labrador, który jest przewodnikiem pana Bartka i największym jego przyjacielem. Pokazuje drogę, omija przeszkody, prowadzi do drzwi i podnosi upuszczone przez właściciela przedmioty. Wszyscy byliśmy bardzo zainteresowani opowiadaniem pana Bartka. Zadawaliśmy mnóstwo pytań i każdy z nas uświadomił sobie, choć w części, o ile łatwiejsze jest nasze życie i że nad wieloma czynnościami nawet się nie zastanawiamy. Dla osób niepełnosprawnych życie codzienne nie jest takie proste. Warto  o tym pomyśleć, a gdy spotkamy kogoś takiego, zawsze spytajmy, czy nie potrzebuje pomocy.

Bardzo dziękujemy panu Bartkowi, że zechciał poświęcić nam swój czas i tak ciekawie opowiedział nam o tym, jak radzi sobie w życiu codziennym i za to, że mogliśmy poznać Pandę. Jesteśmy również wdzięczni pani Płatkiewicz, mamie Marysi, dzięki której to spotkanie odbyło się. Dziękujemy !!! Dzięki uprzejmości pana Bartka będziemy gościć Go i Pandę w naszej szkole jeszcze w przyszłym tygodniu. Może odwiedzi właśnie Waszą klasę?

Klasa I h z wychowawczynią