Nie mogliśmy przespać tej nocy!

27.09.2014 r.

RELACJA GRUPY 1:
Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Tej nocy naukowcy europejskich miast, w tym także Poznania, odeszli od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i stworzyć obraz uczonego nowej ery. Naukowcy starali się być aktorami, showmanami, przewodnikami po laboratoriach. Uczestnicy natomiast mogli wcielić się w ich rolę i przeprowadzać różne  eksperymenty.
26 września 2014 roku grupa gimnazjalistów wraz z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych (p. Krzysztofem Dzydzanem, p. Anetą Jankowską - Łukomska, p. Lidią Potocką - Kaczmarek, p.Jolantą Skowrońską i p. Alicją Sondej) udała się na Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Poznańskiego Uniwersytetu im.Adama Mickiewicza.
Nadrzędnym celem imprezy jest zmiana wizerunku naukowca i zachęcenie młodzieży do podejmowania kariery naukowej, a także zbliżenie uczonych i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań, a wszystko to w atmosferze zabawy.
Uczestniczyliśmy w wykładach z zakresu pochodzenia i ewolucji Ziemi. Uzyskaliśmy niezbędną wiedzę na temat procesów towarzyszących początkom życia na naszej planecie. W toku prelekcji o klimacie wykładowcy ukazali nam globalne konsekwencje jego zmian, a także wpływ na nasze zdrowie i życie. Śladami polskich geografów i geologów poznaliśmy relacje z wypraw w rejony polarne. Uczestniczyliśmy w warsztatach prezentujących strefy klimatyczne na kuli ziemskiej. Poznaliśmy miejsca  z najlepszymi warunkami do życia. Prezentację zbioru  minerałów oglądaliśmy w Muzeum Ziemi. Podczas quizu prowadzonego przez naukowców i ich asystentów sprawdziliśmy naszą wiedzę o skałach. Układaliśmy także globalne ogromne  geo - puzzle.
Zachęcamy do obejrzenia kilku zdjęć....nawet tych z Meteorytem Morasko.

RELACJA GRUPY 2:
Młodzi, ambitni, ciekawi nowych odkryć i osiągnięć naukowych, zgłębiający wiedzę z chemii, fizyki, techniki, informatyki  gimnazjaliści z lubońskiej ”Dwójki” uczestniczyli w „Nocy Naukowców” na Politechnice Poznańskiej. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału m in. w  warsztatach z wytwarzania energii, konstruowania  baterii słonecznych. Obejrzeli pokaz różnych technologii wytwarzania energii: słonecznej, wiatrowej, wodorowej. Uczestniczyli w zajęciach „Eko-badania samochodu”, „ Samochody na wodę”, ” Napędy statków powietrznych”. Odwiedzili interaktywne stoiska pokazujące możliwości bezdotykowego interfejsu człowiek-komputer. Uczestniczyli w „Konkursie krzykaczy”, próbując pokonać „ mistrza decybeli”. Najbardziej widowiskowy okazał się pokaz doświadczeń "Chemia open air”. W magicznych wędrówkach po krainie wulkanów i lodu wziął udział , wykonując doświadczenia chemiczne na scenie, uczeń naszego gimnazjum z klasy 3e -Askariusz Anioła.

Na kolejną wycieczkę w krainę doświadczeń, w przyszłym roku szkolnym, już teraz zapraszają organizatorzy tegorocznego wyjazdu :Joanna Taberska i Paulina Hącia.

Uczestnicy wycieczek