Nasz udział w XVI Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki

15.04.2013 r.

W czwartek 11 kwietnia uczniowie należący do kółka matematyczno-fizycznego pod opieką pani Ewy Rubisz i pani Bogumiły Piechowiak brali udział w zajęciach zorganizowanych przez Politechnikę Poznańską na Piotrowie. Na początku wszyscy oglądali  „Chemia show”- zjawiskowe pokazy doświadczeń z wykorzystaniem wiedzy z zakresu inżynierii chemicznej. Pod kierunkiem inż. Roberta Biernackiego uczennice naszego gimnazjum miały okazję sprawdzić swoje umiejętności, eksperymentując z ciekłym azotem. Efekty widowiska zaskoczyły większą część publiczności. Kolejnym punktem programu był udział w prezentacji pt. „Mikrostruktura części samochodu i jej powiązanie z pełnionymi funkcjami”, którą przedstawił dr inż. Adam Piasecki. Dotyczyła ona wyników badań wybranych elementów budowy samochodu. Jak się okazało, odkrycia fizyków miały ogromny wpływ na konstruowanie lepszych, bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych  samochodów. Największe wrażenie zrobił artystyczny pokaz animacji 3d „Car artmotion!” prezentowany na samochodzie marki Volkswagen w scenografii ze światłami LEP. Miłośnicy motoryzacji nie nudzili się, bo wystawa fotografii pt. „Motoryzacja w obiektywie” ukazywała ją w różnych ujęciach. Ludzie i towarzyszące im emocje oraz pasje to nieodzowny element tworzenia środków transportu. Dla podkreślenia znaczenia motoryzacji w życiu człowieka cenne były informacje z prezentacji multimedialnej  pt. „Silniki spalinowe w motoryzacji”. Jak to wszystko zmieniało się w czasie, pokazywała „Wystawa pojazdów zabytkowych”. Udział w Festiwalu pozwolił uczestnikom na refleksję nad osiągnięciami ludzkiego rozumu. Mogliśmy zadać samemu sobie wiele pytań. Przekonaliśmy się, że nauka i wiedza czynią dorosłe życie bogat­szym intelektualnie, pełnym sensu i zrozumienia dla jego przeznaczenia.

Karolina Paszek, uczennica kl.3f