Nasi uczniowie w stolicy Niemiec

24.04.2016 r.

22 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum udali się do Berlina – miejsca nazywanego "miastem możliwości". Gimnazjaliści mieli szansę zachłysnąć się pięknem miasta dzięki spędzeniu czasu na Alexanderplatz oraz spacerowi wzdłuż ulicy Unter der Linden. Jednak zwiedzanie rozpoczęliśmy od fragmentu Muru Berlińskiego, który oddzielał swojego czasu Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Mnóstwo artystów z wielu krajów zostawiło na nim ślad, wyrażając swoje uczucia i obrazując historię kraju kolorowymi graffiti. Najsławniejszym ze wszystkich jest „Brotherly Kiss” autorstwa Rosjanina Dimitria Vrubela, ukazujący Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera w braterskim pocałunku symbolizującym spotkanie dwóch polityków z okazji 30-lecia powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Nieodłącznym elementem każdej wycieczki są muzea – więc odwiedziliśmy Muzeum Techniki, w którym zobaczyliśmy m.in. oryginalne koleje i pociągi wożące Żydów do obozów koncentracyjnych, stare maszyny, nazistowskie samoloty, którymi zostaliśmy otoczeni ze wszystkich stron – nad sobą też – oraz pozostałe eksponaty, związane z historią filmu, fotografii, przemysłu chemicznego i komputerów. W salach tematycznych można było dotknąć eksponaty i sprawdzić, jak działały. Po dwugodzinnym zwiedzaniu przyjechaliśmy do centrum Berlina, gdzie przywitały nas berlińskie miśki (symbol stolicy – miś znajduje się w herbie miasta i jest charakterystyczny dla międzynarodowej akcji "United Buddy Bears" polegającej na ustawianiu w mieście kolorowych misiów w celu nawoływania do porozumienia między narodami). Następnie poszliśmy grupą do miejsca upamiętniającego śmierć Żydów. Pomnik przedstawia różnej wielkości kamienie ustawione obok siebie. Tworzą one minilabirynt, w którym chętnie się gubią i wpadają na siebie turyści. Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzenie Parlamentu Niemiec, gdzie przeszliśmy przez ścisłą kontrolę, a następnie przejechaliśmy windą mieszczącą połowę naszej wycieczkowej grupy do kopuły Reichstagu. Przed wejściem wręczono nam audioprzewodnik w formie słuchawki, który opowiadał w naszym ojczystym języku o Niemczech i konstrukcji, w której się znajdowaliśmy. Ze szklanej kopuły wychodził widok na, jak się nam wydawało, cały kraj! Po przeżyciu niesamowitych wrażeń na tarasie widokowym zeszliśmy pod Bramę Branderburską i spacerem przeszliśmy do jednej z najdroższych części miasta – Alexanderplatz, gdzie mogliśmy zapoznać się z kulturą Niemiec oraz zrobić drobne zakupy:) Po dniu pełnym wrażeń w końcu wróciliśmy do Lubonia, ale pewnie niejeden z nas ma zamiar wrócić w (nie)dalekiej przyszłości do stolicy Niemiec:)

Paulina Stępniak, Marcin Marciniak