Mój zawód, moja przyszłość - Tydzień Kariery Zawodowej

25.01.2015 r.

19 stycznia 2015 wizytami w Aptece przy ul.11 listopada i w Hurtowni Książek przy ul. Cmentarnej rozpoczęliśmy Tydzień Kariery Zawodowej. Projekt jest realizowany przez grupę naszych uczniów "Wybieramy swoją  drogę kształcenia" pod opieką p. Anety Jankowskiej-Łukomskiej i p. Ewy Frąckowiak. Podczas odwiedzin w aptece poznaliśmy spokojną i bardzo odpowiedzialną pracę farmaceuty, a w hurtowni książek Pani Magdalena Ludwiczak – mama naszego kolegi Jakuba z klasy II g zapoznała nas z ciekawym zawodem handlowca, sekretarki i księgowej. 
20 stycznia spotkaliśmy się na Mini Targach Edukacyjnych. O swojej pracy, ścieżce kształcenia i drodze do zawodu opowiedzieli nam m.in. prokurator, radca prawny, psycholog, księgowa, handlowiec, nauczyciel kształcenia specjalnego, zoolog, inżynier, budowlaniec, kosmetyczka, trener, przedszkolanka. Ofertę edukacyjną i zasady naboru zaprezentowały nam poznańskie szkoły ponadgimnazjalne, m.in. II LO, V LO, VIII LO, X LO,   XIX LO, ZSM KEN z ul. Świerkowej, ZSB NR 1 z ul. Rybaki, ZSBD z ul. Raszyńskiej, ZSZ nr 6 z ul. Działyńskich, ZSE z ul. Marszałkowskiej, a także ZS z Mosiny i Puszczykowa. 
W środę dzięki uprzejmości Pani Płóciennik – mamy Bartka z klasy 2g poznaliśmy tajniki pracy handlowca, sprzedawcy, magazyniera, księgowej w Centrum Handlowym Pajo. 22 stycznia dzięki uprzejmości Pani Frąckowiak – pracownika sądu, pojechaliśmy na wycieczkę zawodoznawczą do sądu przy ul. Kamiennogórskiej. Tam uczestniczyliśmy w  jawnych rozprawach dostępnych dla publiczności. Sędzia Tylewicz zdradził nam, na czym polega jego praca, a także opowiedział o obowiązkach, ścieżce do zawodu prokuratora, obrońcy oskarżonego i sekretarki. Zdobytą wiedzę o funkcjonowaniu sądów w Polsce i zasadach pracy wykorzystamy dodatkowo na lekcjach wos i historii. 
Piątek był dniem spotkania z pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. Pani Rębacz powiedziała nam, jakich przedmiotów należy się uczyć już w gimnazjum, aby swoją wiedzę wykorzystać w szkole ponadgimnazjalnej, na studiach, których ukończenie gwarantuje nam pracę w konkretnym zawodzie. Dowiedzieliśmy się, na jakie zawody jest obecnie zapotrzebowanie, a którymi rynek pracy jest już nasycony. 
Dziękujemy wszystkim przedstawicielom zawodów, w tym rodzicom naszych koleżanek i kolegów, nauczycielce  z naszej szkoły – Pani Romanie Kłos i innych placówek, absolwentom Gimnazjum nr 2 w Luboniu – m.in. Oli Rubisz, Bartkowi Bilengrek, Mikołajowi Roszakowi, młodzieży za przyjęcie zaproszenia, przybycie do naszej szkoły w celu zapoznania się z zawodami i  ofertami szkół, w których niebawem nasi uczniowie rozpoczną naukę. Dziękujemy Damianowi Grzesiowi – zeszłorocznemu absolwentowi naszego Gimnazjum, który nagrał film z tego spotkania. 

Aneta Jankowska-Łukomska
Uczniowie