Międzynarodowy Dzień Frankofonii w G2

20.03.2013 r.

20 marca to Międzynarodowy Dzień Frankofonii (fr. Journée internationale de la Francophonie) – święto obchodzone corocznie głównie we Francji i krajach francuskojęzycznych upamiętniające powstanie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF) w 1967 roku. Celem obchodów jest uczczenie kultury francuskojęzycznej. W naszym gimnazjum z tej okazji można było zapoznać się z plakatami przygotowanymi przez uczniów kl. 3g prezentującymi wybrane kraje frankofońskie, a na przerwach czas umilały piosenki wykonywane w języku francuskim, a wybrane przez Adriana Mieszałę z kl. 1a. Wszyscy uczniowie uczący się języka francuskiego pisali test sprawdzający znajomość cywilizacji Francji i krajów frankofońskich. Odpowiadali na pytania dotyczące geografii, historii, literatury, sportu, symboli narodowych, życia codziennego. Wśród pierwszoklasistów najlepszy okazał się Adrian Kaczmarek (1a), w klasie drugiej - Bartosz Kasper (2f), a w klasach trzecich - Katarzyna Paciorkowska (3f). Gratuluję!

Na szkolnym blogu FRANKOFIL opublikowane zostały informacje na temat wydarzeń kulturalnych i publikacji związanych z tym świętem języka francuskiego.

Magdalena Madajczyk-Głowacka