Między Europą a Azją z Erasmusem+

14.05.2018 r.

Wizyta partnerów realizowanego przez naszą szkołę projektu Erasmus + w Turcji miała miejsce w dniach 23-30 kwietnia w szkole Alara Ortaokulu w Bursie. W spotkaniu uczestniczyło pięcioro uczniów uczestniczących w projekcie: Barbara Budzyńska, Alicja Gronek, Julia Pokryszka, Maksymilian Mazurczak i Mikołaj Rajek oraz nauczycielki Magdalena Madajczyk-Głowacka (koordynator projektu) i Agnieszka Predko. Młodzież polska i rumuńska (nasi partnerzy w projekcie) oraz nauczyciele zamieszkali w gościnnych domach gospodarzy spotkania, a organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji i bogaty program. Znalazły się w nim m. in. zajęcia w szkole, spotkanie i warsztaty z poetą Sebahattin Abi, warsztaty sztuki zdobienia papieru ebru i malowanie ceramiki , pokazy wyrobu jedwabiu i wełnianych kilimów od surowca do końcowego produktu, zwiedzanie rozmaitych lokalnych muzeów ukazujących bogatą kulturę, historię i tradycje. Uczestnicy wymiany zwiedzili najważniejsze obiekty historyczne w Bursie, Izniku oraz Stambule. Odbyło się też spotkanie z prezydentem Bursy, który podkreślił wagę tego rodzaju projektów i wręczył gościom upominki. Turcja urzekła nie tylko orientalną atmosferą, pięknymi pejzażami, bogactwem tradycji, cennymi zabytkami z przeszłości i nowoczesną architekturą czy znakomitą kuchnią, ale też serdecznością i otwartością jej mieszkańców. Była to już ostatnia  z zaplanowanych w projekcie „Découvrir et faire découvrir son pays ou sa région par l'art local et ses artistes” wymiana młodzieży. Od 20 do 26 maja będziemy gościć w szkole uczniów z Reunion, którzy nie mogli pojechać do Turcji i swoją ostatnią mobilność zrealizują w Polsce.
Strona projektu http://artlocalerasmus.blogspot.nl/

Magdalena Madajczyk-Głowacka