Matematyczne zmagania - dzień drugi.

12.03.2016 r.

W piątek od rana w holu szkoły pojawiły się kolejne trzy łamigłówki logiczne. Uczniowie z zapałem rozwiązywali zagadki. Jeżeli jednak okaże się, że jest więcej uczniów, którzy rozwiązali łamigłówki prawidłowo, w poniedziałek odbędzie się dogrywka. Podczas dużej przerwy odbył się finał konkursu na Mistrza Tabliczki Mnożenia. Od rana w holu szkoły było bardzo gwarno i wesoło. To konkurs, który po raz trzeci organizujemy z okazji Święta Liczby Pi. Uczniowie odważali „na oko” 3,14 kg ziaren. Emocji było bardzo dużo. Uczniowie podglądali poczynania innych, liczyli miarki ziaren wsypywane do pojemnika. Utrudnieniem konkursu była różnorodność ziaren: fasola, groch, kasza, płatki owsiane i soczewica. Trudno więc było wyznaczyć wagę jednej miarki, gdyż każda mogła mieć inny skład ziaren. Pierwszy znaczący wynik jaki się pojawił to 3,145 kg. Jest to wynik Pawła Urbańskiego 1g. Uczniowie stracili nadzieję, że mają szansę na wygraną. Okazało się jednak, że to nie koniec emocji. Kolejne wyniki to: 3,135 kg, ustanowili je: Kuba Kowalewski 2h i Julia Marciniak 1d. Największych emocji dostarczył Kuba Fabiś 1a, który  odważył 3,140 kgWczoraj nie rozstrzygnięto konkursu na  oszacowanie liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi na pięciometrowym wydruku. Dzisiaj uczniowie ponownie zmierzyli się z liczeniem cyfr. Czy im się udało? Zobaczymy podczas finału Święta liczby Pi :).

Małgorzata Zgoła