Mat-fizy na Mazurach i Warmii

17.06.2019 r.

We wtorek 28 maja o świcie klasa 3g, a także uczniowie z klasy 3c i 3d wraz z opiekunami: paniami Malinowską, Sobczak i Rubisz wyjechaliśmy z Lubonia, by pełni pozytywnej energii zwiedzić Olsztyn. Byliśmy na Starówce, widzieliśmy zamek kapituły warmińskiej oraz własnoręcznie wykonaną przez Mikołaja Kopernika tablicę astronomiczną. Odwiedziliśmy także olsztyńskie Planetarium - zobaczyliśmy piękny fizyczno-astronomiczny pokaz. Późnym popołudniem dotarliśmy do Świętej Lipki, aby zjeść pyszną kolację i spędzić miło czas w naszym klasowym gronie. Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Gierłoży, gdzie zwiedziliśmy Wilczy Szaniec. Pani przewodnik niezwykle ciekawie opowiedziała nam o tym, co działo się w tym miejscu podczas ll wojny światowej. Dowiedzieliśmy się, jak przebiegł nieudany zamach na Hitlera, jakie miał on nietypowe upodobania oraz jak przygotowywał się do popełnienia samobójstwa. Na pewno długo nie zapomnimy wyprawy w to miejsce. Następnie pojechaliśmy do Reszla, gdzie zwiedziliśmy XIV-wieczny zamek i mieliśmy okazję obejrzeć średniowieczne narzędzia tortur. Podziwialiśmy piękne gotyckie wnętrza i urokliwe mazurskie krajobrazy. Później wróciliśmy do naszej Świętej Lipki, aby zwiedzić Bazylikę pw. Nawiedzenia NMP i wysłuchać (oraz obejrzeć!) piękny koncert grany na organach zbudowanych 300 lat temu. To przedstawienie zapierało dech w piersiach. Po obiedzie świetnie bawiliśmy się na dworze i zmęczeni poszliśmy spać. Kolejnego dnia wycieczki pojechaliśmy do Mikołajek, skąd popłynęliśmy w rejs statkiem na jezioro Śniardwy. Następnie wybraliśmy się do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, gdzie pani przewodnik oprowadziła nas po zagrodach z różnymi zwierzętami, tymi dzikimi, i tymi mniej:) Mogliśmy głaskać daniele, kozy, jelenie, osiołki i inne zwierzątka, które nam na to pozwoliły. Widzieliśmy z bliska pawie, puchacze, wilki i łosie, wszyscy byli oczarowani tym miejscem! Po powrocie do Świętej Lipki udaliśmy się na krótki spacer nad jezioro. Ostatniego dnia pojechaliśmy do skansenu w Olsztynku (najstarszego w Polsce!). Zwiedziliśmy domy mieszkalne, młyn wodny, wiatraki, wędzarnię i garncarnię. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu i tak właśnie zakończyła się ostatnia wycieczka klasy 3 g.

Małgosia Wojsz