Maraton Pisania Listów już w najbliższy piątek

7.12.2016 r.

W dniach 1-11 grudnia,  w około 720 miejscach w całej Polsce, odbywa się Maraton Pisania Listów Amnesty International. W czasie Maratonu pisane są ręcznie listy w obronie osób, których prawa zostały złamane. W naszej szkole akcja odbędzie się w piątek 9 grudnia w godzinach 13.00-16.00. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Pisanie listów przez  ludzi na całym świecie jest naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione, przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Wspólne pisanie odbywa się zawsze w weekend najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w organizację Maratonu Pisania Listów. W 2015 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 3,7 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce napisanych zostało 270 235 listów! Akcje zorganizowano w ponad 600 miejscach w całym kraju. Wierzymy, że w tym roku Maraton znowu odniesie sukces.
W tym roku 11 osób jest bohaterami maratonu. Pochodzą one z różnych krajów: EDWARD SNOWDEN - Stany Zjednoczone, ZEYNAB JALALIAN - Iran, SHAWKAN - Egipt, FOMUSOH IVO FEH - Kamerun, BAJRAM I GIJAS  - Azerbejdżan, RDZENNA SPOŁECZNOŚĆ PEACE RIVER  - Kanada, MÁXIMA ACUÑ - Peru, EREN KESKIN - Turcja, ILHAM TOHTI – Chiny,  JOHAN TETERISSA - Indonezja, ANNIE ALFRED - Malawi.
Wszystkich zapraszamy do udziału w akcji Amnesty International. Więcej informacji na temat więźniów sumienia w obronie, których w tym roku będziemy pisali listy znajdziecie na tablicach, które są ustawione na holu i na stronie https://amnesty.org.pl/maraton/

Katarzyna Urbaniak, Paulina Hącia