Listopad Poetycki

8.11.2012 r.

8 listopada w Bibliotece Miejskiej w Luboniu odbyło się coroczne spotkanie z poetami organizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Uczestniczyli w nim uczniowie lubońskich szkół, w tym również młodzież z Gimnazjum nr 2, które reprezentowała klasa I d.

Uczniowie naszej szkoły spotkali się z wrocławskim poetą Andrzejem Bartyńskim urodzonym w 1934 roku we Lwowie. Autor wielu tomików poezji, m.in. "Leopoliady", "Wróć, bo czereśnie" opowiadał zebranym o swoim dzieciństwie, dorastaniu, przeżyciach wojennych, okolicznościach związanych z utratą wzroku oraz o wyborach życiowych i przeszkodach, jakie musiał pokonywać jako osoba niewidoma.

Poeta recytował również swoje utwory. Wiele z nich czytała także żona twórcy - pani Krystyna Bartyńska. Gimnazjaliści usłyszeli m.in. wiersze: "Milczące usta", "Mamo", "Niewidomy gość".

Uczniowie mieli również okazję zadać panu Andrzejowi pytania, na które chętnie odpowiadał.Udział w czwartkowym spotkaniu umożliwił młodzieży pogłębienie wiedzy o poezji i ludziach ją tworzących oraz umocnił ich w przekonaniu, że każdy może być poetą, wystarczy tylko konsekwentnie dążyć do wyznaczonego celu.

Paulina Sokowicz, Aleksandra Kaczmarek