Kolejna edycja Maraton Pisania Listów

4.12.2018 r.

W dniach 29 listopada – 9 grudnia w około 807 miejscach w całej Polsce odbywa się Maraton Pisania Listów Amnesty International. W czasie Maratonu pisane są ręcznie listy w obronie dziesięciu osób, których prawa zostały złamane. W naszej szkole akcja odbędzie się 7 grudnia. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Pisanie listów przez  ludzi na całym świecie jest naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w organizację Maratonu Pisania Listów. W zeszłym roku na całym świecie podjęto 5,65 miliona akcji. W Polsce napisanych zostało ponad 308 838 listów w 700 miejscach.
W tym roku bohaterami maratonu są osoby pochodzące z różnych krajów: Polski, Maroko, Wenezueli, Brazylii, RPA, Ukrainy, Kirgistanu, Iranu, Indii i Kenii. Wszystkich zapraszamy do udziału w akcji Amnesty International. Więcej informacji na temat więźniów sumienia w obronie, których w tym roku będziemy pisali listy znajdziecie na tablicach, które są ustawione na holu.

K.Urbaniak i P.Hącia