Klasa matematyczno-fizyczna 2 h na zajęciach na uniwersytecie

25.06.2015 r.

W ostatnim tygodniu roku szkolnego, kiedy większość uczniów nie myśli już o nauce i odpoczywa po zakończonym roku pracy, 2h wraz z panią Rubisz i panią Sobczak wybrała się na Uniwersytet na Wydział Fizyki pogłębiać swoją wiedzę. Byliśmy w Instytucie Akustyki, gdzie mogliśmy obejrzeć aparaty słuchowe i osobiście poczuć, jak taki sprzęt może wzmacniać słuch. Za pomocą stroików ( kamertonów ) zbadaliśmy także przewodzenie dźwięków oraz czy prawidłowo odbieramy bodźce dźwiękowe. Mieliśmy okazje zwiedzić kabinę bezechową, w której dźwięk nie odbija się od ścian, tylko jest pochłaniany. Było to niepowtarzalne doznanie. W takim pomieszczeniu bada się m.in. jak głośne są urządzenia typu pralka itp. Bardzo zaciekawiły nas zajęcia z dydaktyki fizyki. Mogliśmy zobaczyć świecące ogórki czy gwoździe. Dowiedzieliśmy się, na jaki kolor świecą: neon, sód, rtęć i inne pierwiastki. Na zakończenie zajęć, na auli, mieliśmy okazję obejrzeć pokaz fal i zjawisk falowych. W tajniki Instytutu Akustyki wprowadził nas pan prof. Makarewicz, który również opowiedział nam nieco o wydziale fizyki i podkreślił, że absolwenci tego wydziału mają duże perspektywy w otrzymaniu ciekawych ofert pracy. Panu profesorowi Makarewiczowi oraz pani Majchrzak bardzo dziękujemy za zorganizowanie tak ciekawych zajęć. Chętnie przyjedziemy tu ponownie.

Ewa Rubisz