Język migowy – bliżej

29.09.2015 r.

28 września, w dniu obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole, gościliśmy panią Paulinę Wujewską z Polskiego Związku Głuchych, która jest tłumaczem i wykładowcą języka migowego. W spotkaniu uczestniczyli  uczniowie z klas 1-3 i nauczyciele języków obcych. Jako że znaczna większość z nas nie ma na co dzień kontaktu z osobami niesłyszącymi, nasz gość próbował wyjaśnić nam, jak świat postrzegają te osoby, jakie problemy napotykają w kontakcie ze słyszącymi, jak komunikować się, aby głusi jak najlepiej nas rozumieli. Dowiedzieliśmy się też, jak wygląda problem nauki języków obcych przez osoby niesłyszące, poznaliśmy  w zarysach strukturę gramatyczną i alfabet języka migowego. W części praktycznej uczyliśmy się literować słowa  i wyrażać pojęcia językiem gestów. Niektórzy świetnie sobie z tym radzili! Dziękujemy pani Paulinie Wujewskiej za przyjęcie zaproszenia i ciekawe spotkanie, które znacznie przybliżyło nam język migowy!

Magdalena Madajczyk-Głowacka