Iran Śladami Polskich Uchodźców

20.09.2018 r.

20 września gościliśmy p.Tomasza Siudę. Fotograf i podróżnik spotkał się z uczniami klas 8c i 8d, by opowiedzieć im o swojej podróży do Iranu w poszukiwaniu śladów Polaków, którzy znaleźli się w tym kraju w latach II wojny światowej. Często zostali w nim na długie lata, niektórzy żyją  z dala od ojczyzny do dziś. Gość opowiadał również o współczesnym życiu w Iranie, zwłaszcza o sytuacji ludzi młodych, a barwne opowieści okraszone były niezwykłymi fotografiami, które uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć podczas prelekcji. W holu szkoły stanęły też fotogramy, które dokumentowały zarówno ślady polskości w Iranie, jak i współczesne oblicze  kraju o tak odmiennej kulturze i obyczajach. Te i inne fotografie autora obejrzeć można na  jego stronie internetowej, a wkrótce również  w książce dokumentującej wyprawę (obecnie przygotowywanej do druku). Spotkanie w ramach projektu „Iran Śladami Polskich Uchodźców” możliwe było dzięki finansowemu wsparciu firmy Aquanet i merytorycznej pomocy ze strony Fundacji Fiedlerów. Dziękujemy p.Tomaszowi Siudzie za przyjęcie zaproszenia! Organizatorką spotkania była p. Magdalena Madajczyk-Głowacka.

Magdalena Madajczyk-Głowacka