I Wojewódzki Konkurs Poezji Religijnej w Gimnazjum nr 2 w Luboniu

27.10.2012 r.

Sobotnie spotkanie z poezją

Ponad trzystu młodych recytatorów przybyłych z najodleglejszych miast Wielkopolski, wielogodzinne przesłuchania prowadzone przez członków pięciu komisji, kumulacja wrażeń artystycznych, sprawna organizacja imprezy, przyjazna atmosfera i liczne pozytywne komentarze uczestników uroczystości - za nami zakończony sukcesem II etap I Wielkopolskiego Konkursu Poezji Religijnej pod hasłem "Na moich ustach zawsze Jego chwała", który odbył się 27 października w gmachu Gimnazjum nr 2. Pomysłodawcą tego niezwykłego przedsięwzięcia był pan Krzysztof Matusiak, właściciel Wydawnictwa Król Maciuś I, a realizatorami uroczystości dyrekcja naszej szkoły.

Patronat honorowy nad imprezą objęli Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański, Marszałek Województwa Wielkopolskiego pan Marek Woźniak, Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Do działań organizacyjnych włączyli się Urząd Miasta oraz dyrekcja i nauczyciele z Gimnazjum nr 1. W II etapie konkursu wzięło udział ok. 340 uczniów z różnych miast województwa wielkopolskiego, m.in. z Poznania, Leszna, Chodzieży, Złotowa, Piły, środy Wielkopolskiej, Kościana, Trzemeszna, Krzyża Wielkopolskiego i Obornik. Wcześniej wszyscy uczestnicy przeszli pomyślnie pierwsze eliminacje organizowane w macierzystych szkołach.

Rywalizacja przebiegała w czterech kategoriach wiekowych. Swoje umiejętności recytatorskie prezentowali uczniowie ze szkół podstawowych (klasy I-III oraz klasy IV-VI), gimnazjaliści oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, w tym m.in. z Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu, I LO w Gnieźnie i kilku szkół katolickich.

Przesłuchania rozpoczęły się o godz. 8: 30 i trwały do godz. 16:30. Uczniowie recytowali biblijne psalmy oraz inne wiersze o tematyce religijnej. Uczestnicy konkursu najczęściej sięgali po twórczości księdza Jana Twardowskiego, Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta. Członkowie komisji, nauczyciele z Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 1, oceniali artystyczne walory występów, skrupulatnie podliczając przyznawane punkty.

Członkowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką pań: Jolanty Skowrońskiej, Anety Jankowskiej-Łukomskiej, Ewy Frąckowiak i Pauliny Hącia doskonale zadbali o sprawny przebieg imprezy; witali przybywających gości, pomagali im odnaleźć sale, w których odbywały się przesłuchania i częstowali uczestników uroczystości gorącymi napojami i dobrymi ciastami.

Po zakończeniu przesłuchania dyrekcja i członkowie komisji udali się na obrady, w trakcie których wybrano uczniów zakwalifikowanych do III etapu konkursu. W gronie wyróżnionych znaleźli się między innymi lubonianie; z Gimnazjum nr 2 - Joanna Spychała, Weronika Szczotka i Patryk Matusiak, z Gimnazjum nr 1 - Paulina Stefańska, ze Szkoły Podstawowej nr 3 - Hubert Mizerka i Tomasz Brauza. Wymienieni uczniowie wezmą udział w III etapie konkursu, który odbędzie się już wkrótce - 17 listopada.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów.

Dyrekcja serdecznie dziękuje za pracę w komisji i organizację imprezy:

P. Jolancie Skowrońskiej, P. Małgorzacie Wagner, P. Barbarze Małeckiej, P. Bogumile Piechowiak, P. Magdalenie Madajczyk-Głowackiej, P. Justynie Szczodrak, P. Katarzynie Wilińskiej-Jóźwiak, P. Annie Wodzyńskiej-Skotarczak, P. Ilonie Walkowiak, P. Małgorzacie Zgole, P. Monice Siwek, P. Ewie Frąckowiak, P. Paulinie Hąci, P. Anecie Jankowskiej-Łukomskiej i P. Patrykowi Dondajewskiemu.

Podziękowania za pyszne wypieki dla:P. Anny Krzyżaniak, P. Magdaleny Przybylskiej i P. Justynie Szczodrak.

W przeprowadzeniu Konkursu uczestniczyli uczniowie, którzy wykazali się zaangażowaniem, pracowitością i pomysłowością. Witali gości, częstowali napojami i słodkościami, prowadzili do sal przesłuchań konkursowych. Kilkoro upiekło pyszne ciasta. Dziękujemy! Byli to:Karolina Tórz, Karolina Paszek, Zuzanna Janicka, Karina Frąckowiak, Sara Dąbkowska, Martyna Stefaniak, Dawid Książkiewicz, Ilona Nyga, Ewelina Szlenk, Jakub Jeliński, Joanna Celler, Agnieszka Antoniewska, Monika Graduszewska, Karolina Kłusek, Marta Murawska, Zuzanna Małecka, Weronika Kalińska, Natalia Gortat, Weronika Kubiak, Wiktoria Walla, Basia Pniewska, Julia Kotuła, Ola Okupniak, Roksana Skoracka, Sonia Grześkowiak, Wiktoria Piechowska, Sara Chojnacka, Magdalena Krzemkowska, Patrycja Wiśniewska, Oliwia Górecka, Ada Smalc, Nicole Bieganowska, Marta Pokryszka i Mateusz Jakubowski.Wspierali nas także absolwenci:Joanna Małecka, Edyta Pawlęty, Małgorzata Różańska , Weronika Wąsiewicz, Monika Ciążyńska, Joanna Wróblewska , Magdalena Starnowska, Agnieszka Witkowska, Karolina Łopatka i Bartek Wilczek.

Anna Wodzyńska-Skotarczak