Historia na dużym ekranie

4.12.2012 r.

4 grudnia klasy II b i III b wzięły udział w spotkaniu filmowym z cyklu "Historia na dużym ekranie". Inicjatorem projektu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz kino Rialto.

Uczniowie mieli możliwość bliżej poznać realia życia w państwie komunistycznym. Najpierw obejrzeli prezentację historyczną i wysłuchali wykładu, który został przygotowany przez pracowników IPN. Wyjaśniał on w przystępny i zrozumiały dla gimnazjalistów sposób najważniejsze wydarzenia związane z rozwojem komunizmu w Polsce i jego funkcjonowaniem, a także powstaniem silnej opozycji.

Młodzież dowiedziała się jak doszło do powstania "Solidarności" i ilu ludzi musiało poświęcić swoje życie, aby mogli oni żyć w wolnym kraju. Następnie uczniowie obejrzeli film "80 milionów" w reżyserii Waldemara Krzystka, który jest polskim kandydatem do Oskara 2013 roku w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Fabuła filmu inspirowana była prawdziwą historią, która wydarzyła się we Wrocławiu w okresie od wydarzeń sierpniowych 1980 roku, do sierpnia 1982.

Gimnazjaliści byli bardzo zadowoleni z wycieczki, nie tylko dużo dowiedzieli się o historii PRL, ale także obejrzeli świetny film.

Katarzyna Urbaniak