Filozofujmy razem, i już!

15.11.2012 r.

15 listopada b.r. uczniowie klasy II a wraz z panią wicedyrektor Anną Czerwińską mieli okazję uczestniczyć w konferencji dla młodzieży pt. "Filozofujmy razem, i już!" zorganizowanej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z okazji XI Światowego Dnia Filozofii UNESCO.

Jako pierwszy przemawiał prof. Roman Kubicki - dyrektor Instytutu Filozofii UAM, który zachęcał zgromadzoną młodzież do filozofowania. Mówił, że nie powinniśmy nikomu wierzyć na słowo i nie ufać każdej rzeczy, którą słyszymy, powinniśmy natomiast umieć dojść do własnych wniosków i uzasadnić je.

Następnie dr Piotr W. Juchacz opowiadał o publicznych zadaniach filozofii. Jego krótki wykład dążył do tego, że wszystko powinno być uzasadnione w sposób, który jest dla nas zrozumiały, jeśli tak się nie dzieje to mamy prawo nie wierzyć w prawdziwość głoszonej tezy. Mówił również o cennej umiejętności otwartego wyrażania swojego zdania i poglądów oraz prowadzenia merytorycznej dyskusji na ich temat.

Po wstępie nadszedł czas na część pierwszą konferencji zatytułowaną "Filozofia w sferze publicznej". Pierwszy wykład poprowadziła prof. Anna Jamroziakowa, mówiąca o szerokim zakresie estetyki. Opowiadała o tym, że powszechnie wzrok jest zmysłem, który najbardziej wpływa na nasze poglądy i najczęściej się nim kierujemy. Wiąże się z tym postępująca estetyzacja - dbanie o to, aby wszystko wokół nas było piękne i przyjemne dla oka.

Kolejny wykład nosił interesujący tytuł "Allan Bloom i Charles Taylor na trybunach - co łączy filozofię polityki i ruch kibicowski". Na początku mgr Filip M. Bardziński zaprezentował dwa filmy. Pierwszy pokazywał kibiców z Irlandii, którzy podczas przegranego meczu z Hiszpanią zaczęli śpiewać piosenkę, by wesprzeć swoją drużynę. Drugi film był relacją z zamieszek w Warszawie, spowodowanych meczem Polski z Rosją podczas Euro 2012. Wykładowca podzielił kibiców na różne podgrupy, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jedni byli dla swojej drużyny wsparciem - ludźmi, dla których warto grać, innym zależało tylko na bijatykach i rozbojach, a jeszcze inni tylko oglądali mecze nie angażując się w nie. Przy tej okazji do podanych sytuacji zostały dopasowane cytaty Allana Blooma oraz Charlesa Taylora, które wykazały podobieństwo do poszczególnych nurtów filozoficznych.

Następnie uczestnicy konferencji mieli okazję zadawać pytania. Wywiązała się krótka dyskusja na temat filozoficznego znaczenia prawdy oraz przypadku. Wykładowcy bardzo chętnie odpowiadali na zadawane im pytania popisując się niemałą wiedzą w tej dziedzinie.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga część konferencji zatytułowana "Zrozumieć świat". Prof. Honorata Korpikiewicz swoją prezentację pt. "Wszechświat różnorodny, piękny czy twórczy?" zaczęła od przytoczenia kilku faktów historycznych. Opowiadała, że świat według pitagorejczyków był doskonały i symetryczny, a liczby rządziły Ziemią. Przybliżyła nam również postać Platona - znanego myśliciela greckiego. Opisała też pokrótce dokonania Mikołaja Kopernika, a w szczególności jego teorię heliocentryczną, której twierdzenia obaliły poprzednią teorię - geocentryczną.

Ostatni wykład poprowadziła mgr Joanna Maria Chrzanowska. Dotyczył on kłopotów z symetrią. Zaczęła od pytania "Nasz świat jest symetryczny czy nasz opis świata jest symetryczny?" Jak się dowiedzieliśmy symetria to relacja między obiektami przed i po przekształceniu, które nie zmieniło cech i praw obiektu. Oglądaliśmy przykłady regularnych twarzy i obiektów. Okazuje się, że ilość rozpoznawanej przez nas symetrii zależy od wieku i wykształcenia.

Na koniec głos zabrała dr Anna Malitowska, która gorąco zachęcała młodzież, szczególnie uczniów szkół średnich, do wzięcia udziału w XXV Olimpiadzie Filozoficznej. Pokazała nam przykładowe pytania testowe.

Uważamy, że ta konferencja była bardzo pouczająca i dała nam dużo do myślenia na temat otaczającego nas świata. Wyciągnęliśmy z niej wiele pożytecznych informacji, a zdobyta wiedza przyda nam się w następnych latach nauki.

Iga Skrzypczak& Julia Kolenda