Filozofia zmienia świat, czyli wykład na UAM

12.04.2013 r.

W środę 10 kwietnia uczniowie klasy IIa pod opieką pani Katarzyny Urbaniak wybrali się na konferencję pt. „Filozofia zmienia świat!” zorganizowaną przez Instytut Filozofii UAM w ramach XVI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Mieli okazję uczestniczyć w cyklu wykładów, których motto przewodnie brzmiało: „Filozofia w działaniu.” Na początku powitała nas dr Anna Malitowska, która przywołując słowa Margaret Thatcher, zachęcała młodzież do wyrażania swoich myśli będących odzwierciedleniem duszy. Następnie prof. dr hab. Paweł Zeidler opowiadał o kierunku, jakim jest zarządzanie wiedzą, przedstawiając program edukacyjny oraz wymieniając korzyści płynące z podjęcia tych studiów. Kolejny wykład zatytułowany „Why do philosophy in the university?”, został wygłoszony przez dr Paula McLaughlina w języku angielskim. Udowodnił nam, że warto wspólnie filozofować, gdyż wymieniając się doświadczeniami i myślami, możemy dojść do wielu ciekawych wniosków. Jako ostatni przemawiał dr Emanuel Kulczycki, który zawodowo zajmuje się badaniem blogów z punktu widzenia filozofii. Dowiedzieliśmy się, że blogi są jednym z najpopularniejszych mediów i dzięki ich działalności można zaobserwować wiele zmian w społeczeństwie. Przedstawione zostały przykłady sławnych blogerów, którzy publikują w sieci teksty na bardzo różnorodne tematy i w ten sposób przekazują swoje myśli innym ludziom. Po krótkiej przerwie odbyła się debata poświęcona prawom człowieka, w której udział wzięli specjaliści oraz obecna w auli młodzież. Po raz kolejny uczniowie zyskali z wykładów na UAM wiele nowych informacji, które z pewnością poszerzyły ich wiedzę z zakresu nauki społecznej, jaką jest filozofia.

Iga Skrzypczak, Julia Kolenda