Es weihnachtet schon…

20.12.2014 r.

18.12 odbyła się w klasie 2 g lekcja otwarta, na którą zaprosiliśmy Panie Dyrektor oraz Pania Magdalenę Madajczyk-Głowacką z uczniami  z grupy francuskojęzycznej. Spotkanie to  było uwieńczeniem projektu realizowanego w grudniu na zajęciach w klasie językowej. Projekt obejmował zagadnienia z dziedziny Landeskunde, czyli wiadomości o krajach obszaru niemieckojęzycznego. Tematem zadań wchodzących w skład projektu były obyczaje w krajach niemieckojęzycznych, związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem i Nowym Rokiem. Celem projektu było przybliżenie i zapoznanie ze wspomnianymi obyczajami poprzez uruchomienie wszystkich zmysłów. Podczas zajęć gimnazjaliści pracowali z tekstem, na jego podstawie opracowywali prace plastyczne, które następnie wykorzystali  na lekcji otwartej w teatrze ilustracji-kamishibai. Kamishibai to kino dla „oczu i uszu”, które ułatwia zrozumienie obcojęzycznych tekstów, pobudza wyobraźnię i kreatywność. Nasze zajęcia wzbogacone były również o część muzyczną. Muzyczną oprawę naszej lekcji stanowiły kolędy wspólnie odśpiewane w języku niemieckim. Po prezentacji teatrzyków uczniowie opowiadali po niemiecku o świętach w Polsce i w swoich rodzinach. Jako podsumowanie na ekranie pojawiły się ćwiczenia, które posłużyły utrwaleniu materiału leksykalnego. Sympatycznym i smakowitym elementem  były wypieki m.in. przywieziony specjalnie na tę okazję z Niemiec Stollen i  francuskie smakołyki- gofry i crepes upieczone przez naszych gości Dzięki temu nasi uczniowie mieli również możliwość poznać smak niemieckich i francuskich  świąt. Frohe und schoene  Weihnachtszeit!

Joanna Wojciech i Justyna Szczodrak