Edukacja filmowa i kulturowa

19.04.2018 r.

17 kwietnia uczniowie klasy 7d obejrzeli irański film „Bez granic”, ostatni  w cyklu „Między kulturami” programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Comiesięczne wizyty w kinie Muza przybliżały uczniom filmy z różnych kręgów kulturowych. Ich bohaterowie to ludzie młodzi, których życie uwarunkowane jest przynależnością do danej społeczności i kultury. Podczas filmowych lekcji uczniowie zwracali uwagę nie tylko na kontekst kulturowy, elementy fabuły, przekaz, ukazywane wartości, ale i na język filmu. Cenne były rozmowy z prelegentami po emisji obrazu. Uczniowie mogli uczyć się dyskutowania i prezentowania swojego stanowiska, pokonywania własnej nieśmiałości w trakcie wystąpień publicznych. Szeroko pojęte kształcenie kulturowe to jedno z zadań szkoły. Staramy się wdrażać jego elementy nie tylko na lekcjach w szkole, ale też korzystając z oferty rozmaitych  instytucji, wyrabiając też u młodzieży dobre nawyki uczestniczenia w kulturze.

Magdalena Madajczyk-Głowacka