Dzień Edukacji Narodowej i projekt "Jestem lubonianinem"

13.10.2017 r.

13.10 obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. - polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tej okazji odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas 4-7, które od roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęły naukę w Szkole Podstawowej nr 5 w Luboniu. Przewodniczący klas w imieniu wszystkich uczniów złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Po ślubowaniu w części artystycznej wystąpiła klasa 5a, która przygotowała przedstawienie pt. „Dola nauczyciela, dola ucznia”. Z przymrużeniem oka pokazano skomplikowany żywot w szkole uczniów i nauczycieli w sytuacji, gdy zamienią się rolami. Inscenizacja skłoniła widzów do refleksji, że zarówno życie uczniów, jak i nauczycieli bywa bardzo wymagające. Po przedstawieniu uczniowie klasy 5 zaśpiewali piosenkę z życzeniami dla nauczycieli, a następnie uczniowie klasy 6b zaprezentowali okolicznościowe piosenki: "O nauczycielu geografii” oraz „Nauczyciel jest mi bliski”. Wystąpili także utalentowani artyści z innych klas: Wiktoria  Bobrowska 5a w układzie tanecznym ze wstążką, Nina Wolińska 7b z piosenką „Zaopiekuj się mną”, Małgosia Wojsz i Zosia Kaczmarek 2g z "Balladą o nauczycielu" (tekst Gosi) i "O mnie się nie martw", Lidia Wysocka i Martyna Michalak 3g w piosence „When We Were Young” Grzegorz Smoczyk 3g w tańcu breakdance, Julia Breszyk i Weronika Dombka 2a w piosence "Nieznajomy”,  Maciek Kalota 7b w utworze na perkusję oraz grupa taneczna p.Urszuli Dorsz.
W drugiej części zajęć uczniowie realizowali projekt "Jestem lubonianinem". Jego efektem są ciekawe plakaty prezentujące przeszłość, teraźniejszość i wizję przyszłości naszego miasta.
Ogromne podziękowania dla klas 5 i 6b oraz pań: Małgorzaty Szymankiewicz, Katarzyny Kostrzewa i Doroty Mucha za przygotowanie uroczystości. Dziękujemy także innym występującym, pocztowi sztandarowemu (dwie zmiany z klasy 2g) oraz Mikołajowi Rajek i Maksowi Mazurczakowi 3g obsługującym sprzęt.

Małgorzata Szymankiewicz z uczniami klasy 5a, Jolanta Walczak