Dzień Bezpiecznego Internetu 2020

17.02.2020 r.

We wtorek 11 lutego 2020 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Działania profilaktyczne, które mają na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie dużo było ich w ostatnim tygodniu. Wszyscy uczniowie wysłuchali krótkiej audycji przez radiowęzeł, w której była mowa o korzyściach, ale i zagrożeniach, jakie można spotkać w Internecie. W holu szkoły każdy mógł przeczytać gazetkę promującą netykietę, czyli zbiór zasad dotyczących dobrego zachowania w sieci. W klasach 0-III zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem filmów „Plik i Folder na ścieżkach internetu”, w których te dwie fikcyjne postaci wprowadzają dzieci w wirtualny świat, tłumaczą jego podstawowe pojęcia, ostrzegają przez czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach. W klasach IV-V na lekcjach informatyki poruszano temat cyberprzemocy, aby dostarczyć dzieciom wiedzy na temat różnych form krzywdzenia, nauczyć rozpoznawania sytuacji niebezpiecznych i poszukiwania pomocy i wsparcia.
Klasy VI-VIII uczestniczyły w wykładach „Bezpieczeństwo i prywatność”, a o spotkaniu Maja Stachowiak z 8a napisała tak: „Dnia 11 lutego 2020 roku naszą szkołę odwiedzili informatycy, by z okazji Dnia bezpiecznego Internetu przeprowadzić z nami zajęcia, w których mogliśmy nauczyć się między innymi jak tworzyć i gdzie przechowywać hasła, jakich stron unikać i jakie nam zagrażają, na co zwracać uwagę podczas korzystania z przeglądarek i jak bronić się przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Arkadiusz Wieczorek i Kuba Orlik (https://midline.pl/) przedstawili nam zagrożenia, którymi dysponuje Internet, ostrzegli nas przed tym, jak google i inne oprogramowania mogą nas śledzić i jak na nasz komputer działają darmowe aplikacje antywirusowe. Myślę, że dla wszystkich uczestniczących była to cenna lekcja i na pewno dowiedzieli się czegoś nowego.”

Anna Czerwińska i Wiesława Stankiewicz